Zmarł ks. prał. Stanisław Pasyk

We wtorek, 14 stycznia 2020 r. w szpitalu w Nowym Sączu, w wieku 85 lat odszedł do wieczności ksiądz prał. Stanisław Pasyk wieloletni proboszcz parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy.

Urodził się w 1935 r. w Zamieściu – parafia Tymbark, w diecezji tarnowskiej.

Święcenia prezbiteratu, otrzymał 15 czerwca 1958 r. we Wrocławiu.

Jako wikariusz pracował we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Dzierżoniowie.

W lipcu 1965 r. został skierowany do Parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu. Ówczesne władze kościelne, wyraźnie poleciły mu całkowitą obsługę wiernych w zgorzeleckiej dzielnicy Ujazd-Mojs, przy tworzeniu nowej parafii. Po jej utworzeniu (23 IV 1972), został w lipcu 1972 r. przeniesiony do Świdnicy, gdzie został ustanowiony proboszczem par. Św. Józefa.

W okresie swojej pracy w świdnickiej parafii, stał się organizatorem trzech nowych parafii i budowy nowych kościołów: NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych, Ducha Św. na Zawiszowie i Św. Andrzeja Boboli.

Na emeryturę przeszedł w 2007 r. Przez ostatnie pięć lat posługiwał jako rezydent w parafii Królowa Górna w dekanacie Nowy Sącz – Wschód (diec. tarnowska), u boku proboszcza ks. Krzysztofa Pasyka, swojego bratanka.

W parafii Królowa Górna, w poniedziałek 20 stycznia o godz. 15. została odprawiona Msza św. żałobna, pożegnalna, po której ciało Zmarłego zostało przewiezione do Świdnicy.

We wtorek, 21 stycznia, o godz. 18.30, w kościele św. Józefa została zaplanowana eksporta.

Natomiast pogrzeb, odbędzie się w Świdnicy w środę, 22 stycznia. O godz. 11.00 w kościele NMP Królowej Polski na os. Młodych zostanie odprawiona Msza św., a po niej, trumna z ciałem Zmarłego zostanie złożona do grobu na cmentarzu parafialnym przy al. Brzozowej, w grobowcu kapłanów świdnickich.

Zmarłego Kapłana polecamy w modlitwie miłosierdziu Bożemu

ks. Piotr Nowosielski