Zarządzenie Biskupa legnickiego z 17 marca 2020 r.

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wydał nowe zarządzenia duszpasterskie.

- Na czas trwania walki z pandemią koronawirusa oraz wprowadzenia na terenie całego kraju stanu zagrożenia epidemicznego, przekazuję nowe zarządzenia, które wraz z poprzednimi, obowiązują aż do odwołania – czytamy w najnowszym zarządzeniu Biskupa legnickiego.

Pierwsze z nich dotyczy sposobu sprawowania pogrzebów. – Msza pogrzebowa jest celebrowana rano w kościele parafialnym, jedynie w obecności rodziny, bez ciała zmarłego. Msza jest sprawowana w dniu pogrzebu bez udziału wiernych. Msza św. za zmarłego jest celebrowana w późniejszym terminie – zarządza bp Kiernikowski. Zaleca też, aby w obrzędach używać wyłącznie trzeciej formy pogrzebu, czyli stacja na cmentarzu, bez wchodzenia do kaplicy cmentarnej. Natomiast w obrzędach ostatniego pożegnania powinna uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina zmarłego, z zachowaniem liczebności zgromadzenia do 50 osób.

Biskup legnicki zaleca, aby w najbliższym czasie posługę sakramentalną ograniczyć do niezbędnego minimum i zachęcać wiernych do duchowego uczestnictwa za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Zaleca też, aby spowiedź indywidualna odbywała się w nagłych przypadkach, a udzielanie sakramentu namaszczenia chorych w sytuacji zagrożenia życia. Natomiast udzielanie sakramentu chrztu i błogosławieństwo małżeństw pozostawia roztropnej decyzji duszpasterzy z zachowaniem obowiązujących norm.

Bp Zbigniew zadecydował też o odwołaniu wszystkich rekolekcji i innych inicjatyw wielkopostnych. – Należy zawiesić wspólne sprawowanie nabożeństw wielkopostnych. Zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania, a tam gdzie istnieje taka możliwość, do transmitowania on-line tych nabożeństw, jednakże sprawowanych również bez fizycznego udziału wiernych – czytamy w zarządzeniu.

Zarządzenie odnosi się również do seminarium duchownego. Biskup zaleca klerykom i przełożonym pozostanie w miejscu zamieszkania i nieprzyjmowania osób z zewnątrz. Odwołuje też wszystkie praktyki duszpasterskie alumnów. Podobne zasady dotyczą również domu księży emerytów.

- Do kościołów w diecezji legnickiej nie należy w tym czasie zapraszać księży spoza parafii ani zezwalać na posługę duszpasterską nikomu, kto nie został do niej skierowany dekretem biskupa ordynariusza – czytamy w kolejnym punkcie zarządzenia.

Dla osób z zewnątrz pozostają również zamknięte kaplice zakonne, szpitalne i prywatne. Bp Kiernikowski zaleca też częstą dezynfekcję kościołów i kaplic, zwłaszcza tych miejsc i przedmiotów, które są często dotykane.

Wszystkie wydane zarządzenia mają obowiązywać aż do odwołania.

Zarządzenie dostępne jest na diecezjalnej stronie www.diecezja.legnica.pl/zarzadzenie-biskupa-legnickiego-z-dnia-17-marca-2020/

ks. Waldemar Wesołowski