Wkrótce ogłoszenie Patrona Karpacza

Karpacz, prawie 5. tysięczne miasto, leżące u podnóża Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy, dołącza do grona miejscowości, obierających sobie za swojego Patrona, kogoś, z grona Świętych. Tym patronem będzie św. Wawrzyniec.

Dlaczego ten wybór? Ponieważ od ponad 300. lat, na Śnieżce znajduje się kaplica pod jego wezwaniem, skąd niejako „z góry”, św. Wawrzyniec już od lat spogląda na Karpacz patronując mu. Od 1981 r. przypadający 10 sierpnia dzień odpustu św. Wawrzyńca, stał się najpierw świętem Przewodników Sudeckich, a w kolejnych latach dołączali do nich ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Straży Granicznej i służby Karkonoskiego Parku Narodowego. W ten sposób, stał się wspólnym świętem ludzi gór. Co roku, odprawiana na szczycie Śnieżki Msza św., gromadzi Polaków, Czechów i Niemców na wspólnej modlitwie. Św. Wawrzyniec, który był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II, tak jak kiedyś gromadził wokół siebie najbiedniejszych jako „skarby Kościoła”, prowadząc ich do Chrystusa, tak i dzisiaj, szczególnie w swoje święto, łączy wielu ludzi.

Ogłoszenie św. Wawrzyńca Patronem miasta Karpacz, odbędzie się w niedzielę 12 sierpnia 2018 r., o godz. 11.00, podczas Mszy św. sprawowanej przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Eucharystia sprawowana będzie w Parku Miejskim, przy ul. Mickiewicza, a poprzedzi ją Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się w auli Szkoły Podstawowej im. Ratowników Górskich. Natomiast po Mszy św., organizatorzy zapraszają na koncert ku czci św. Wawrzyńca, w wykonaniu chóru i orkiestry, uczestników Warsztatów Muzycznych, którzy stanowić będą też oprawę muzyczną liturgii.

- Akt nadania Patronatu, zostanie odczytany wszystkim zgromadzonym przed Mszą św. Wydarzeniu, będzie też towarzyszył specjalnie namalowany przez miejscowego artystę Janusza Motylskiego obraz św. Wawrzyńca. To jedyne takie przedstawienie w świecie, na którym św. Wawrzyniec przedstawiony jest ze swymi atrybutami świętości, na tle Śnieżki i karkonoskiej przyrody – mówi ks. kan. Zenon Stoń, proboszcz parafii w Karpaczu.

Sam pomysł obrania za patrona miasta tego Świętego, jak się okazuje dojrzewał kilkanaście lat. Między innymi z inicjatywy wspomnianego już Janusza Motylskiego.
Dwa lata temu, przybrało to konkretny kształt, poprzez zebranie podpisów mieszkańców pod tym projektem i przekazanie ich na ręce Ewy Walczak, Przewodniczącej Rady Miasta. Tym samym zapoczątkowano procedury legislacyjne, które zaowocowały Uchwałą Rady Miasta z dnia 31 sierpnia 2016 r. w sprawie Woli ustanowienia św. Wawrzyńca Patronem Karpacza. Następnie została ona przekazana na ręce proboszcza miejsca, który rozpoczął starania o dopełnienie formalności kościelnych w tej sprawie. Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przyjął tą decyzję z zadowoleniem i skierował pismo do odpowiednich dykasterii watykańskich. Odpowiedź pozytywna przyszła w czerwcu bieżącego roku i 29 czerwca, delegacja Karpacza otrzymała z rąk Biskupa legnickiego stosowny Dekret Stolicy Apostolskiej, z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

- Intensywne przygotowania do obecnej uroczystości trwały cały ostatni rok. Przebiegały dwom drogami: kościelno-duchowym i świeckim. Pierwszy z nich, obejmował comiesięczne spotkania otwarte dla wszystkich mieszkańców Karpacza. Pierwsze trzy katechezy na temat Świętego prowadził nasz Biskup legnicki. Kolejne spotkania inne osoby, wśród których był np. ks. dr Stanisław Szupieńko przybliżający kult św. Wawrzyńca w diecezji; Ryszard Rzepczyński historyk czy też Janusz Motylski – mówi o przygotowaniach ks. Zenon Stoń.

Po uroczystości, obraz Świętego Patrona Miasta, znajdzie swoje miejsce w świątyni parafialnej. Przy nim, będą w przyszłości mogli się gromadzić wszyscy, którzy będą chcieli uczcić nowego Patrona Karpacza.

Artykuł w wydaniu gazetowym, w numerze 30/2018 Niedzieli legnickiej