VII Międzynarodowa Procesja Bożego Ciała

Nadgraniczne miasta Zgorzelec i Görlitz, przygotowują się do kolejnej Międzynarodowej Procesji Bożego Ciała, która 31 maja, o godz. 16.00, rozpocznie się w kościele św. Bonifacego w Zgorzelcu.

Pierwsza taka procesja miała miejsce 30 maja 1991 r., jeszcze w czasach zamkniętych granic, dzięki staraniom kard. Henryka Gulbinowicza oraz biskupa Bernharda Huhna, odbijając się szerokim echem w Polsce, Niemczech a nawet Europie. Kolejne, odbywały się zazwyczaj co 4 lata, a ostatnia z nich miała miejsce w 2014 r.

- Ważnym w tym jest to, że idziemy razem, katolicy z Görlitz i ze Zgorzelca. Wychodzimy z Najśw. Sakramentem na ulice naszych miast, aby zamanifestować, naszą wiarę, by oddać cześć Panu Jezusowi, który jest z nami ukryty pod postacią Chleba i Wina. Poprzez śpiew, modlitwę, obecność, potwierdzamy naszą wiarę – mówi o tym wydarzeniu zgorzelecki dziekan ks. prał. Maciej Wesołowski. - Warto podkreślić, że wyrazem tego międzynarodowego wymiaru, są m.in. 2 ołtarze przygotowywane po stronie polskiej i 2 po niemieckiej.

Mszy św. będzie przewodniczył biskup Görlitz Wolfgang Ipolt, a homilię – w dwóch językach - wygłosi biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Modlitwa będzie w 3 językach: łacińskim, polskim i niemieckim. Przygotowywane są też książeczki uczestnictwa.

Trasa procesji będzie przebiegała z Polski do Niemiec. Z kościoła św. Bonifacego, będzie prowadziła ulicami: E. Plater, Armii Krajowej, Bohaterów II Armii Wojska Polskiego, Bohaterów Getta i Langiewicza, a następnie ulicami Daszyńskiego i Piłsudskiego do mostu im. Jana Pawła II. Na nim, ma miejsce uroczyste błogosławieństwo Najśw. Sakramentem przez Biskupa legnickiego i Biskupa Görlitz. Zakończenie nastąpi po stronie niemieckiej, przy kościele Podwyższenia Krzyża św.

- Tradycyjnie, na zakończenie procesji, biskup Görlitz zaprasza wszystkie dzieci na lody. Tak samo będzie i w tym roku – dodaje ks. dziekan Maciej Wesołowski .

PS. Zdjęcia pochodzą z ostatniej Procesji, z 2014 roku.