Uroczystości ku czci św. Hildegardy

W sobotę 15 września w Legnicy odbyły się uroczystości ku czci św. Hildegardy z Bingen, dziewicy i doktora Kościoła. Okazją do obchodów było liturgiczne wspomnienie Świętej, które przypada 17 września.
W spotkaniu, które odbyło się w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy uczestniczyli członkowie Centrum Stowarzyszenia św. Hildegardy w Polsce, a także absolwenci Studium św. Hildegardy, którzy w tym dniu z rąk bp Marka Mendyka odebrali dyplomy ukończenia tego Studium.
Druga część spotkania miała miejsce w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickich Piekarach. Tam o godz. 18.00 ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż, odprawił Mszę św. i wygłosił homilię.
Dodajmy, że w tej świątyni znajduje się znany już hilegardowemu środowisku w Polsce obraz św. Mniszki, a członkowie Kręgu Przyjaciół Świętej Hildegardy oraz jej sympatycy od kilku już lat w dzień śmierci św. Hildegardy, tj. 17 września, wspólnie modlą się dziękując Bogu za otrzymane łaski za pośrednictwem Świętej. Na te coroczne Msze święte zapraszani są również kapłani, którzy w głoszonych homiliach przybliżają wiernym osobę i dzieło św. Hildegardy. Trzeba również wspomnieć, że 17 dnia każdego miesiąca odmawiana jest litania do św. Hildegardy przed jej obrazem.

Tekst i foto: Monika Łukaszów