Uroczystości ku czci św. Bartłomieja

W kalendarzu liturgicznym dzień 24 sierpnia, to dzień wspomnienia św. Bartłomieja Apostoła zwanego też Natanaelem. Jest chyba jednym z apostołów, o którym niewiele mówi tradycja chrześcijańska. Mimo to, jego kult rozwinął się na całym świecie i datuje się od V w.
W Polsce kult św. Bartłomieja był niegdyś bardzo żywy - wystawiono ku jego czci na naszych ziemiach ponad 150 kościołów. Miał on nawet w Polsce swoje sanktuaria, np. w Polskich Łąkach koło Świecia.
W Diecezji Legnickiej św. Bratłomiej patronuje parafii w Działoszynie, Leszczyńcu i Wojciechowie oraz kościołowi filialnemu w Nowej Wsi Legnickiej, niewielkiej miejscowości w Gminie Legnickie Pole. To Tutaj od ponad 70 lat w ołtarzu głównym znajduje się obraz z wizerunkiem świętego, który dla mieszkańców stanowi szczególną wartość, bowiem przywieźli go ze sobą z Kresów Wschodnich podczas powojennego przesiedlenia. Co roku, z racji jego wspomnienia organizowany jest tutaj Jarmark św. Bartłomieja połączony z dożynkami.

Uroczystości odpustowe
Tegoroczne świętowanie, które rozpoczęła Msza św. odbyło się w sobotę 18 sierpnia. Na zaproszenie proboszcza parafii ks. Dariusza Pudełko, przewodniczył jej ks. Dominik Drapiewski, który wcześniej, przez ponad 11 lat pracował jako proboszcz tej parafii.  W homilii ks. Dominik przytaczając wydarzenia z życia św. Bartłomieja, mówił m.in. o różnych wymiarach wolności w życiu człowieka. W związku z tym, że były to też miejscowe dożynki, to jak na święto plonów przystało był wieniec dożynkowy oraz chleb upieczony z mąki tegorocznego zboża, który na ołtarzu złożyli starostowie dożynek. W tym roku rolę tę pełnili Anna Korotkiewicz i Przemysław Misiak. Tuż po Eucharystii wszyscy przeszli na plac przy kościele, gdzie znajduje się „Skwer Narodów". To szczególne miejsce pamięci o Kresowiakach, ofiarach Sybiru a także o byłych mieszkańcach Nowej Wsi Legnickiej. Tam władze Gminy Legnickie Pole oraz przedstawiciele miejscowości złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Jarmark
Następnie wszyscy w barwnym korowodzie udali się na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbył się Jarmark św. Bartłomieja. Po części oficjalnej i obrzędzie dożynkowym, zaczęła się wspólna zabawa, którą przygotowali organizatorzy: Gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś”. Atrakcji nie zabrakło i każdy znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano m.in. zabawy z Kraina Eldorado, dmuchańce, pokazy Policji oraz OSP Raczkowa. Na scenie zaprezentował się miejscowy zespół pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Nowowianki", zespół „Iris" oraz Furmanie. Konkursem, który cieszył się jak zwykle największym zainteresowaniem i z którego słynie Nowa Wieś, były zawody w rzucie broną, które rozegrano w kategorii pań i panów. Tutaj bezkonkurencyjny po raz kolejny okazał się Michał Michalak, który rzucił broną na ponad 14 m.
Jarmark był także okazją do wręczenia wyróżnienia „Zasłużony dla Nowej Wsi Legnickiej", które od 2013 r. przyznawane jest przez mieszkańców dla osób, które w szczególny sposób zapisały się w historię miejscowości. W tym roku ten zaszczytny tytuł, przyznano wieloletniemu sołtysowi, a obecnie wójtowi Gminy Legnickie Pole panu Henrykowi Babuśce oraz już pośmiertnie, panu Stanisławowi Fassa. Natomiast sołtys wsi Stefan Wan, z rąk Prezes Związku Sybiraków w Legnicy odebrał „Odznakę Honorowego Sybiraka".
Jarmark św. Bartłomieja zakończyła zabawa taneczna pod chmurką. A jak mieszkańcy Nowej Wsi świętowali można zobaczyć na www.legnickiepole.pl w zakładce Sołectwa

Tekst i foto: Monika Łukaszów