Rzeźbiarz z pasją

W niewielkim mieszkaniu wszędzie, jak okiem sięgnąć - małe i duże rzeźby. W domowej piwnicy pracowania i wszystkie narzędzia potrzebne do obróbki drewna. Rzeźbi najchętniej w lipie, bo jak mówi to drzewo najbardziej się do tego nadaje - mowa o panu Tadeuszu Wabiszczewiczu, rzeźbiarzu z Jawora, którego pasją są szopki bożonarodzeniowe.

Pan Tadeusz to emeryt z wyjątkowym hobby. Jego pasją jest rzeźba sakralna, jednak w szczególnie bliskie jego sercu jest rzeźbienie szopek bożonarodzeniowych. Jak sam mówi – zainteresowanie szopkami było już u mnie od lat dziecięcych, kiedy to jako mały chłopiec wraz z kolegami chodziliśmy z szopką po domach i kolędowaliśmy. Jednak przez lata szkoły, później pracy nie było czasu na realizowanie tych moich zainteresowań. Aż do czasu, kiedy przeszedłem na emeryturę i wolny czas mogę na nie poświęcić. W pracowni, która znajduje się w piwnicy naszego domu, każdą wolną chwilę poświęcam na rzeźbienie. Najpierw powstaje pomysł, który musi być mocno przemyślany, później cała konstrukcja, a na końcu już konkretna rzeźba. Pracuję w ciszy, ponieważ pracując nad konkretnym dziełem trzeba być skupionym, bo to pomaga – mówi p. Tadeusz
Jak sam dodaje, inspiracją do rzeźbienia szopek jest dla niego  m.in. rzeźbiarz okresu przedwojennego Bruno Tschötschel, zwany Witem Stwoszem Dolnego Śląska. Jego dzieła można podziwiać m. in. u s. Boromeuszek w Trzebnicy i w Głuchołazach. Pomocą też w czerpaniu pomysłów są wystawy szopek, organizowane w wielu miastach naszego kraju, w tym wystawy we Wrocławiu, gdzie organizowany jest pokaz szopek z całego świata.
Wśród prac które można zobaczyć w domu rzeźbiarza, szczególne miejsce oczywiście zajmują dzieła związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wśród nich jest m.in. niewielka szopka ruchoma, która powstała w tym roku, oraz figury czterech kolędników, z którymi wiąże się osobista historia rzeźbiarza. Inspiracją do powstania tych figur - jak mówi pan Tadeusz, była kartka, świąteczna z 1948 r., którą jego rodzice dostali z świątecznym życzeniami. Kartka ta przez całe życie towarzyszyła rzeźbiarzowi, jako jedna z pamiątek rodzinnych. Dziś już lekko zniszczona czasem, ciągle zajmuje szczególne miejsce w rodzinie. Całe dzieło kolędnicze to 4 kolędników. Jeden przedstawiony jest z szopką, drugi ze skrzypcami, trzeci z gwiazdą i kolejny z akordeonem.
- Przypatrując się wyrzeźbionym postaciom, ważnym detalem są ich otwarte usta, wskazujące na fakt śpiewania – mówi pan Tadeusz. - Rzeźby te wraz z jedną z szopek, będą towarzyszyły naszej rodzinie podczas tegorocznych Świąt – podkreśla rzeźbiarz.
Jednak na szczególną uwagę zasługuje szopka, zrobiona kilka lat temu. To imponujące dzieło, nie tylko ze względu na piękno które przedstawia, ale także na swoje wymiary. Rzeźba to wielkie dzieło o wymiarach 180/150/60 wykonana z litego drewna. W tej jaworskiej szopce wśród głównych postaci, czyli Dzieciątka, św. Józefa i Maryi są przedstawieni trzej królowie, którzy przybyli złożyć pokłon Dzieciątku nie na wielbłądach tylko na koniach. Jak mówi twórca dzieła - była to przemyślana zmiana, bowiem jest to Polska szopka, a w tradycji polskiej kolędnicy jeździli na koniach. Tą wyjątkową szopkę, o której z dumą opowiada jej twórca, można było podziwiać m.in. na wystawie szopek bożonarodzeniowych w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Legnicy, oraz podczas tegorocznej wigilii na Jaworskim Rynku.
Aktualnie na rzeźbiarskim warsztacie pana Tadeusza znajduje się figura jego patrona - św. Tadeusza, która ma zająć eksponowane miejsce w domu rzeźbiarza.

Tekst i foto: Monika Łukaszów