Obrali św. Wawrzyńca za Patrona

W niedzielę 12 sierpnia br., w leżącym u podnóża Śnieżki w Karkonoszach Karpaczu, ogłoszono św. Wawrzyńca jako Patrona Miasta. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Mszę św. odprawianą w Parku Miejskim, porzedziła Nadzwyczjna Sesja Rady Miasta, podczas której przyjęto Uchwałę Rady Miejskiej Karpacza z dnia 12 08 2018 r., w sprawie wyrażenia aprobaty dla ustanowienia św. Wawrzyńca patronem miasta. Jednocześnie, przyjmując go Jako Patrona, Rada ustanowiła dzień 10 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca, jako Święto Miasta, a dni od 10 do 15 sierpnia, jako Dni Patrona Miasta. Zostało to ogłoszone przez Przewodniczącą Rady Miasta Ewę Walczak, podczas uroczystości.

Liturgia, rozpoczęła się od wykonania specjalnie skomponowanego Hymnu ku czci św. Wawrzyńca, w wykonaniu orkiestry i chóru, złożonych z uczestników specjalnie zorganizowanych przed tym wydarzeniem warsztatów muzycznych. Oni też, pod batutą ks. Michała Marszałka, tworzyli oprawę muzyczną uroczystości, oraz byli wykonawcami okolicznościowego Koncertu, po zakończonej liturgii.

Kanclerz legnickiej kurii ks. prał Józef Lisowski, odczytał stosowny Dekret Stolicy Apostolskiej, z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, uznający prośbę Biskupa legnickiego i Władz Miasta o uznanie tego Patrona.

- Od dzisiaj, mieszkańcy miasta Karpacz, oarz odwiedzający je goście, zostają oddani pod patronat św. Wawrzyńca – mówił podczas uroczystości ks. Zenon Stoń, proboszcz miejscowej parafii, witając wszystkich obecnych – W pięknym, górskim, karkonoskim krajobrazie, w którym turystyczne znaki, drogowskazy pomagają szczęśliwie wędrować, pojawia się oto ten znak szczególny – św. Wawrzyniec. Wpatrzeni w obraz św. Warzyńca, łączmy się we wspólnym uwielbieniu Boga, którego chwała w Świętych jaśnieje.

- Przeżywamy niecodzienne wydarzenie dla tego miasta. Jest to pewien znak historyczny, który wchodzi w tę tradycję ponad trzech wieków, związanej ze św. Wawrzyńcem, świętym Kościoła powszechnego, a jednocześnie tak bardzo konkretnym, związanym tak bardzo z człowiekiem. Patronat, to obranie pewnego stylu życia, po to, że by właściwie przeżywać codzienność i teraźniejszość. Nie jest to przywołanie „oficjalne”, po to, żeby mieć jakiś emblemat. Dla nas wierzących jest to uobecnianie, wołanie o to, by w nas dokonywało się to, co się stało w tym świętym Patronie. Obyśmy na podobieństwo św. Wawrzyńca, stawali się wonią miłą dla Boga – mówił w homilii Biskup legnicki.

- Dzisiejsze wydarzenie jest szczególnym dla Karpacza. A że świat wartości, jest tutaj w górach prosty i oczywisty dla każdego, z pełną odpowiedzialnością, chcę powiedzieć że wielowiekowa historia Karkonoszy, w którą wpleciona jest postać św. Warzyńca znajduje swe zwieńczenie tu, w Karpaczu – mówił Burmistrz miasta Radosław Jęcek – dziękując za udział w tej uroczystości wszystkim uczestnikom.

Dopełnienim wydarzenia, było poświęcenie przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego obrazu św. Wawrzyńca, namalowanego przez miejscowego artystę Janusza Motylskiego.

- To jedyne takie przedstawienie w świecie, na którym św. Wawrzyniec przedstawiony jest ze swymi atrybutami świętości, na tle Śnieżki i karkonoskiej przyrody – mówi ks. kan. Zenon Stoń, proboszcz parafii w Karpaczu.

Karpacz, to prawie 5. tysięczne miasto, leżące u podnóża Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy, które jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Wybór św. Wawrzyńca za patrona, nastąpił między innymi dlatego, że od ponad 300. lat, na Śnieżce znajduje się kaplica pod jego wezwaniem. To najwyżej położona w Polsce kaplica, w której sprawowana jest liturgia. Od 1981 r. przypadający 10 sierpnia dzień odpustu św. Wawrzyńca, stał się najpierw świętem Przewodników Sudeckich, a w kolejnych latach dołączali do nich ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Straży Granicznej i służby Karkonoskiego Parku Narodowego. W ten sposób, stał się wspólnym świętem ludzi gór. Co roku, odprawiana na szczycie Śnieżki Msza św., gromadzi Polaków, Czechów i Niemców na wspólnej modlitwie.

Sam pomysł obrania za patrona miasta tego Świętego, dojrzewał kilkanaście lat. Dwa lata temu, przybrało to konkretny kształt, poprzez zebranie podpisów mieszkańców pod tym projektem i przekazanie ich na ręce Ewy Walczak, Przewodniczącej Rady Miasta. Tym samym zapoczątkowano procedury legislacyjne, które zaowocowały Uchwałą Rady Miasta z dnia 31 sierpnia 2016 r. w sprawie Woli ustanowienia św. Wawrzyńca Patronem Karpacza. Następnie została ona przekazana na ręce proboszcza miejsca, który rozpoczął starania o dopełnienie formalności kościelnych w tej sprawie. Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przyjął tą decyzję z zadowoleniem i skierował pismo do odpowiednich dykasterii watykańskich. Odpowiedź pozytywna przyszła w czerwcu bieżącego roku i 29 czerwca, delegacja Karpacza otrzymała z rąk Biskupa legnickiego stosowny Dekret Stolicy Apostolskiej, z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski, Legnica