Noworoczne spotkanie Rolników Indywidualnych

Członkowie Rady Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Rolników indywidualnych, uczestniczyli w spotkaniu świąteczno - noworocznym, które w piątek 18 stycznia odbyło się w Zamienicach.

Rolnicy z Regionu Zagłębia Miedziowego, już od kilku lat w ramach uroczystych obrad, które odbywają się u progu rozpoczynającego się roku, przyjeżdżają do Kolonii Jaroszówka koło Zamienic, aby tam integrować środowisko rolników, łamiąc się opłatkiem, złożyć sobie życzenia świąteczne, oraz wytyczyć plany działania na kolejny rok rolniczej pracy.
W spotkaniu wraz z rolnikami uczestniczyło wielu zaproszonych gości, a wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych i władz krajowych związku, oraz przedstawiciele instytucji rolniczych z regionu i rolnicy indywidualni.  W sumie spotkało się przy wspólnym świątecznym stole ponad 80 osób. Role gospodarzy pełniła Bogumiła Mysko i Artur Mackiewicz.
Z rolnikami spotkał się także ks. Piotr Kutkiewicz, diecezjalny duszpasterz rolników oraz reprezentujący Biskupa Legnickiego, ks. prał. Józef Lisowski, kanclerz Kurii.
- My wszyscy żyjemy z rolnictwa. Bez ciężkiej pracy rolników indywidualnych, inaczej nasza Ojczyzna wyglądała przed kilkudziesięciu laty. Bo przecież to 100-lecie naszej niepodległości związane jest z tradycją, pracą i pracą rolnika. Świetnie pamiętamy, że pierwszy premier, Wincenty Witos był rolnikiem. Etyka pracy rolniczej, solidarność rolników indywidualnych, one towarzyszą wam, na co dzień. Często pamiętam w modlitwie o tych, którzy nas żywią i bronią, a równocześnie tych, którzy dzisiaj są takim znakiem tożsamości nas Polaków, w tej pięknej zjednoczonej Europie. Łamiąc się tym opłatkiem chciałbym, aby to spotkanie było czymś wspaniałym.  Żebyśmy mieli poczucie, że spotykamy się wspólnie, jako ludzie sobie życzliwi, budujący wspólnotę, którą jest nasza Ojczyzna. Łamiąc się tym opłatkiem miejmy świadomość, że łamiemy się chlebem codziennym, na który codziennie wy, wszyscy zebrani tutaj, codziennie pracujecie - mówił ks. Lisowski.
Życzenia dolnośląskim rolnikom złożyli także przedstawiciele poszczególnych instytucji oraz parlamentarzyści.
Tekst i foto: Monika Łukaszów