Neoprezbiterzy 2018

Sobota, 19 maja 2018 r., była dniem udzielenia przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego święceń prezbiteratu pięciu diakonom. Niedziela 20 maja 2018 r., to dzień prymicji w ich rodzinnych parafiach

Wiernie i gorliwie kierować ludem Bożym,
pilnie i mądrze pełnić posługę Słowa,
pobożnie i z wiarą
sprawować Misterium Chrystusa,
a nade wszystko
wypraszać Boże Miłosierdzie
dla powierzonego sobie ludu;
by stać się Chrystusem,
który złożył nieskalana Ofiarę

za zbawienie ludzi

ks. Przemysław Głuszek
Parafia św. MM Kolbego w Szklarskiej Porębie

„Ty, którego pochwyciłem na krańcach ziemi, powołałam cię z jej stron najdalszych i rzekłem ci: Sługą moim jesteś, wybrałem Cię, a nie odrzuciłem.” (Iz 41,9)

Bóg wiele razy w historii mojego życia dawał mi odczuć, że jest ze mną i nie dał mi o sobie zapomnieć. Dał mi kochającą mamę i ludzi, dzięki którym dojrzewa we mnie przez cały czas pragnienie posługiwania

ks. Paweł Maj
Parafia Narodzenia NMP w Jędrzychowicach

„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32)

Człowiek od zawsze poszukuje szczęścia i miłości. Niestety często nie wie gdzie może je znaleźć, gdzie należy szukać. Dlatego daje się zwodzić temu, co świadome, co zamiast dawać szczęście, rozczarowuje, ponieważ daje tylko iluzję tego szczęścia, a w rzeczywistości zniewala. Człowiek chcąc bronić siebie przed skrzywdzeniem i cierpieniem ucieka się często do kłamstwa, które go niszczy. Prawdziwą wolność, miłość…prawdziwe szczęście, możemy znaleźć tylko w Bogu. To on jest tym, który nas wyzwala, przed którym nie musimy niczego udawać, który nas zna, rozumie, kocha i daje nam obietnice życia wiecznego. Uważam, że ludzie dziś potrzebują usłyszeć tę Dobrą Nowinę, jaką daje im Pan. Potrzebują poznać Prawdę – Jezusa, który nas wyzwala i daje szczęście.

ks. Przemysław Milewski
Parafia MB Wspomożenia Wiernych w Żarskiej Wsi

„Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2,20)

Świadomie przeżywana wiara wymaga konkretnych kroków, które prowadzą do kształtowania się nowego człowieka. Ten nowy człowiek we mnie, pragnie się jednoczyć z Chrystusem, aby starego człowieka przezwyciężać. Dlatego ten fragment z listu do Galatów jest dla mnie, jako tego który jednoczy się z Jezusem, już niedługo na nowy sposób, niezwykle istotny. Aby tym bardziej być Chrystusem, pośród tych, do których mnie pośle Bóg.

ks. Przemysław Rogusz
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie

„Nie daj się zwyciężać złu, ale złoto dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21)

Wybrałem takie zawołanie, gdyż jest ono wyzwaniem z którym Polska musiała się zmierzyć w swojej historii. Mam tu na myśli okres komunizmu w naszym kraju, który swoje apogeum przybrał w okresie stanu wojennego. Wtedy to pojawili się kapłani, przede wszystkim bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który z tych słów ułożył program swego duszpasterstwa, program niesienia Chrystusa utrudzonym czy też internowanym. Te słowa są aktualne również w dzisiejszych czasach. To zawołanie było obecne na różny sposób w mojej formacji seminaryjnej. Chciałbym, aby było również obecne, za laską Pana Boga, podczas mojej formacji w kapłaństwie.

Ks. Mateusz Wyspiański
Parafia Matki Bożej Łaskawej w Zgorzelcu

„Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje”. (Mt 6,21)

Całe moje życie to poszukiwanie skarbu, który będzie miał wpływ na moją historię życia. Ten fragment Ewangelii wg. Św. Mateusza towarzyszy mi już wiele lat. W momencie rozeznania powołania kapłańskiego uświadomiłem sobie, że tym skarbem jest Jezus Chrystus – Kapłan i Żertwa. Pragnę w tej tajemnicy odkrywać skarb swojego życia i dzielić się tym bogactwem z ludźmi do których zostanę posłany

Foto: © ks. Waldemar Wesołowski
Prezentacja Neoprezbiterów w wydaniu gazetowym Niedzieli legnickiej, nr 20/2018, z dnia 20 maja 2018 r.