Młodzieżowa Droga Krzyżowa

Młodzież należąca do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, działającego przy parafii Narodzenia NMP na lubińskim os. Ustronie, od kilku już lat przygotowuje nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W tym roku takie nabożeństwo odbyło się w piątek, 16 marca w lubińskim kościele św. Wojciecha.
Był to wyjątkowy czas zadumy i modlitwy. Nabożeństwo, w całości zostało przygotowane i odegrane przez młodych ludzi. Można powiedzieć, że było to niestandardowe nabożeństwo, które wychodzi poza konwencje tradycyjnej Drogi Krzyżowej. Miejscem akcji była cała świątynia.  Poszczególne stacje zostały zaprezentowane w formie przedstawienia. Głównym motywem inscenizacji była walka o młodą dziewczynę, która wpadła w tzw. złe towarzystwo i powoli stacza się na samo dno. Były pokazane rzeczy, które dzisiaj stanowią wielkie zagrożenie dla młodych ludzi. Była impreza, alkohol, dopalacze i narkotyki, a także osoby z towarzystwa namawiające do złego. Jak mówią młodzi aktorzy, zagrać osobę złą, która kusi do złego wcale nie jest łatwo.
- Scenariusz związany jest z Drogą Krzyżowa młodego człowieka. Próbujemy pokazać go od strony jego problemów – mówi wikariusz ks. Krzysztof Zagrodny - Poszczególne stacje, związane są z różnymi sytuacjami z życia młodego człowieka. Z jednej strony akcja rozgrywa się między młodymi ludźmi, ale potem pokazana już jest walka między aniołem i diabłem o dusze dziewczyny, która chce popełnić samobójstwo.
To nasze nabożeństwo, nie jest skierowane tylko do młodych osób, ale także do osób starszych. Wcześniejsze lata pokazują, że taka forma wzbudza duże zainteresowanie wśród naszych parafian, i z roku na rok coraz liczniej w nim uczestniczą – dodaje ks. Krzysztof.
Tekst: Monika Łukaszów
Foto: Oliwia Jesion

(Artykuł w wersji gazetowej, w Niedzieli nr 13/2018)