Legnicka pielgrzymka już w drodze!

W niedzielę 29 lipca kilkaset osób wyruszyło z Legnicy na pielgrzymi szlak do tronu Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku, kiedy obchodzimy setną rocznicę odzyskania Niepodległości, tematy religijne przenikają się z patriotycznymi. Tym razem pielgrzymce towarzyszą słowa "Tu zawsze byliśmy wolni".

Nabożeństwu Słowa Bożego w katedrze przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. W wygłoszonej homilii przypomniał, że życia człowieka wierzącego jest wędrówką ku wieczności. Wędrowanie wpisane jest w historię naszego zbawienia. Do miejsc szczególnie związanych z działaniem Boga wędrowali patriarchowie. Również wędrówka Narodu Wybranego, która trwała 40 lat była swojego rodzaju pielgrzymowaniem. Również Józef i Maryja, a także Jezus wraz ze swoimi uczniami pielgrzymowali do świątyni jerozolimskiej. – Podobnie jest i w naszym życiu, wraz z Bogiem mamy zmierzać do wiecznej ojczyzny – mówił bp Stefan.

- Będę wam towarzyszył moją modlitwą. Życzę wam, byście te dni dobrze przeżyli. Życzę, aby wszystkie sprawy, które ze sobą niesiecie zostały pomyślnie przez Pana Boga rozwiązane. Proszę też, abyście się modlili w intencji Ojczyzny. Przeżywamy trudne chwile. Przeżywamy także stulecie odzyskania niepodległości. Obyśmy o wolność dbali i prawdziwą wolnością żyli – mówił do pielgrzymów bp Cichy.

Następnie kilkuset pątników podzielonych na 8 grup ruszyło do Jasnogórskiej Pani. Wśród nich jest wielu ludzi młodych, idą całe rodziny z małymi dziećmi, niepełnosprawni, nie brakuje też osób starszych. Maszerować będą 10 dni i pokonają około 300 km.

XXVI piesza pielgrzymka diecezji legnickiej na Jasną Górę zakończy się 7 sierpnia. O g. 13 na jasnogórskich Wałach Mszy św. przewodniczyć będzie biskup senior Stefan Cichy.

Pełny tekst w najbliższym wydaniu Niedzieli.

Ks. Waldemar Wesołowski