Koncert dla Niepodległej

Było podniośle, uroczyście i wzruszająco. Mowa o "Koncercie dla Niepodległej", który w ramach legnickich obchodów 100- tnej rocznicy odzyskania niepodległości, w sobotni wieczór (tj. 17 listopada) odbył się w legnickiej Katedrze.
-Dzisiejsze spotkanie to nie tylko koncertowanie, ale rozważanie i pochylanie się nad historią i tajemnicą naszego narodu. Przez wspólny śpiew i wspólną muzykę pragniemy poczuć, w jaki sposób tętni serce polskiego narodu. Jak bardzo to serce chce tętnić nadal miłością, prawdą i wszelkimi wartościami, które łączą nas, jako naród. Chcemy podczas tego wspólnego koncertu podziękować Panu Bogu i naszym przodkom za odzyskanie niepodległości przed stu laty– mówił ks. Łukasz Kutrowski, opiekun Chóru Katedralnego i współorganizator koncertu, rozpoczynając koncert.
W czasie koncertu kilkudziesięciu muzyków i śpiewaków w tym uczniowie legnickiej Szkoły Muzycznej i członkowie Chóru Katedralnego zaprezentowało najpiękniejsze polskie pieśni, przeplatane poezją naszych narodowych poetów. Całość spotkania rozpoczął Mazurek Dąbrowskiego, w którego śpiew włączyła się licznie zgromadzona w świątyni publiczność. Wśród śpiewanych utworów wybrzmiały m.in. „Elegii” Edwarda Elgara, „Rota” Feliksa Nowowiejskiego do poloneza a-moll, Gaude Mmater Polonia” czy też „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego.
Sobotni koncert był zwieńczenie społecznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanych przez legnickie parlamentrzystki Prawa i Sprawiedliwości - senator Dorotę Czudowską i poseł Ewę Szymańską.
Tekst i foto: Monika Łukaszów