Jubileusze biskupa Stefana Cichego

Biskup senior Stefan Cichy przeżywa w bieżącym roku jubileusz 55. lecia święceń prezbiteratu, oraz 20. lecia konsekracji biskupiej. Uroczystość odbędzie się 12 września, w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, podczas Mszy św. o godz. 18.00 i będzie też połączona z obchodem imienin.

Biskup Senior, pytany jak zrodziło się jego powołanie mówi: - Wzrosłem w rodzinie religijnej. Chodziłem regularnie do kościoła. Podobało mi się to, jak ksiądz sprawuje liturgię, podobały mi się śpiewy. Kiedyś na kolędzie, miałem wtedy z 6 lat, przyszedł do nas ksiądz proboszcz i zapytał mnie; a kim ty chciałbyś zostać? Odpowiedziałem: Księdzem. To była pierwsza myśl.

Od przystąpienia do I  Komunii św. był też ministrantem. Do szkoły średniej uczęszczał do liceum w Gliwicach. Kiedy przyszedł czas matury, już częściej myślał o tym, żeby zostać księdzem. - Pytałem się księdza katechety, co mam powiedzieć kiedy będą mnie pytać gdzie pójdę na studia. a on mi podpowiedział: Powiemy że nie będziesz studiował – wspomina. Skończyło się to wizytą w gabinecie u dyrektora i wytłumaczeniem, że podejmie pracę na gospodarstwie rolnym.
- Mogę powiedzieć, że nie skłamałem dyrektora – kontynuuje ksiądz Biskup - bo przez miesiąc pracowałem na wujka gospodarstwie. Po wakacjach wróciłem jednak do szkoły, do dyrektora i mówię: -  Niech Pan zobaczy na moje spracowane ręce, na odciski od wideł, grabi. Jednak doszedłem do wniosku że podejmę studia. Tylko że to będą studia w Seminarium.
Dyrektor spojrzał na mnie i powiedział: - myślałem że będziesz dobrym matematykiem, ale myślę że będziesz dobrym księdzem.

I się zaczęła przygoda seminaryjna. Najpierw kurs wstępny w Tarnowskich Górach. Potem w Krakowie studia teologiczne. Ukończone 23 czerwca 1963 roku święceniami prezbiteratu.
- Tak więc, po czasach przygotowań, spełniły się moje marzenia i mogłem zacząć służyć Panu Bogu i ludziom jako prezbiter - mówi bp Senior.
Został skierowany do pracy na parafii, ale też biskup polecił mu podjąć studia specjalistyczne. Odbył je w Krakowie i w Wiedniu kończąc obroną pracy doktorskiej w zakresie liturgiki.

Nigdy nie myślał też o tym że zostanie biskupem: - Chciałem być księdzem i pracować wśród ludzi – mówi. Tak też się stało. Pracował w 4 parafiach, potem jako wykładowca, prorektor i rektor seminarium, ojciec duchowny dla księży. I oto 26 sierpnia 1998 r. przyszła wiadomość, że został wybrany na biskupa pomocniczego w Katowicach, a w dniu 12 września przyjął święcenia biskupie. Niespodzianką było też dla niego mianowanie na biskupa legnickiego. Tą posługę przyjął i pełnił 9 lat.

Jak wygląda życie seniora na emeryturze? Zamieszkał w domu księży emerytów w Legnicy, ale nie rezygnuje też z pobytu w Szklarskiej Porębie wśród gór które lubi. Miał kłopoty zdrowotne, ale podejmuje ciągle zadania duszpasterskie. Ma jeszcze pewne obowiązki w Episkopacie Polski i trochę pisze: - tak więc na nadmiar czasu nie mogę narzekać – mówi biskup Senior.

Pytany czego mu można życzyć, odpowiada: - zazwyczaj życzy się wszystkiego. Tzn. Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wielu innych rzeczy. Natomiast ci, którzy mnie już trochę znają, życzą mi więcej wolnego czasu. Więcej czasu i dla Pana Boga i dla ludzi i dla siebie. A z mojej strony, wszystkim których spotkałem na swojej drodze życia życzę, żeby się ich drogi układały jak najpiękniej, żeby ze wszystkich trudności wychodzili zwycięsko.

PS. Artykuł wwydaniu gazetowym, w nr 36/2018 Niedzieli legnickiej