Jubileusz legnickiego Prałata

15 czerwca 1958 roku, we Wrocławiu, święcenia prezbiteratu, w gronie 52 innych kolegów rocznikowych, przyjął ks. prał. Władysław Jóźków. W niedzielę, 17 czerwca, o godz. 12.00, w parafii Św. Trójcy w Legnicy, pragnie podziękować Panu Bogu za dar 60. lecia święceń i swoje życie.

Jubilat urodził się w 1933 roku w Chorostkowie, w woj. Tarnopolskim. W 1946 roku, wraz z Rodziną przybył na Dolny Śląsk, do Czernicy. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Jeleniej Górze w 1953 r. Po nim, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święceń 15 VI 1958 r. udzielił ówczesny bp Bolesław Kominek.

Pierwszą parafią w której podjął pracę jako wikariusz, była parafia Wniebowzięcia NMP w Żarach (1958-1961). W latach 1961-1964 był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej we Wrocławiu, a w okresie 1964-1966 r. w parafii Trójcy Świętej w Legnicy.

W 1966 został ustanowiony administratorem parafii w Wierzbicach k.Sobótki. Do Legnicy, do parafii Świętej Trójcy powrócił w 1970 r., najpierw jako wikariusz wspomagający pracę ówczesnego proboszcza ks. Tytusa Korczyka, a po jego śmierci jako proboszcz tej parafii. Funkcję proboszcza pełnił do 2008 roku, do czasu przejścia na emeryturę, pozostając w tej parafii jako rezydent. Jest więc z Legnicą związany od 50 lat. Pełnił też w tym okresie, różne zlecone mu przez diecezje zadania, a także służył swoją opieką duszpasterską ludziom Świata Pracy. Do dziś, pozostaje m.in. penitencjarzem katedralnym, czy też Kapelanem Związku Sybiraków.

- W mojej kapłańskiej posłudze nie miałem zbyt wiele czasu zastanawiać się nad tym, jak moja posługa się zmieniała. Stale byłem zajęty. Pracy nie brakowało. Prosiłem Pana Boga, aby dodawał mi sił, by na wyznaczonym przez Kościół posterunku wytrwać do końca. Na mojej kapłańskiej drodze, spotkałem wielu kapłanów, z którymi współpracowałem, wobec których mam ogromną wdzięczność, bowiem wiele wnosili trudu w wykonywaną posługę. Przytaczając słowa kard. Gulbinowicza mogę powiedzieć, że w moim duszpasterskim posługiwaniu, starałem się zrozumieć człowieka. Starałem się zrozumieć jego zwykłe ludzkie problemy i w miarę moich możliwości starałem się pomóc w ich rozwiązywaniu. Sadzę, że warto nie tylko o tych uwagach i zaleceniach pamiętać, ale także wcielać je w życie – mówi w wywiadzie udzielonym diecezjalnym mediom (rozmowa dostępna na stronach Radia Plus Legnica www.legnica.fm lub w Niedzieli legnickiej nr 25/2018)

Z tego grona księży wyświęconych przed 60. laty, do dziś żyje jeszcze 11. W przededniu rocznicy swych święceń, 14 czerwca br., spotkali się na modlitwie dziękczynnej w murach katedry wrocławskiej.

Dostojnemu Jubilatowi i pozostałym Księżom Jubilatom, składamy nasze serdeczne życzenia

Tekst i foto:
Ks. Piotr Nowosielski