Jesteśmy Europą

Na zaproszenie p. Elmara Greiten - organizatora wyjazdu do Polski na ŚDM z niemieckiej diecezji Paderborn, w dniach od 27 lipca do 5 sierpnia br., grupa młodzieży Ziemi Kamiennogórskiej, ponownie przebywała w parafii Kirchhundem w Niemczech.

Organizatorem wyjazdu był ks. kan. Piotr Smoliński proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, natomiast opiekę nad grupą sprawował ks. Jan Rajczakowski.

Tym razem kamiennogórska młodzież brała udział w projekcie „Jesteśmy Europą”. Miał on na celu przygotowanie - wspólnie z niemiecką młodzieżą - spotkania młodych z kilku państw Europy, które ma się odbyć w 2019 roku.

Podczas wyjazdu do Kolonii grupa zwiedziła największy i najważniejszy kościół - katedrę pw. Św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny. Z katedralnej wieży nasza młodzież oglądała panoramę miasta, a także była w muzeum w podziemiach katedry. Spacerując po mieście widzieli m.in. „most zakochanych”, zabudowę starego miasta oraz niezwykle wymowny pomnik św. Edyty Stein.

W Aachem (Akwizgran) grupa poznała historię miasta, w którym ponad tysiąc lat temu biło serce Zjednoczonej Europy pod berłem Karola Wielkiego.

Niezwykły w wydarzenia był też wyjazd do Paderborn. W katedrze uczestniczyli we Mszy św., którą dla dzieci i młodzieży sprawował bp Matthias König. Dzięki uprzejmości i staraniom Gospodarzy oraz ks. Reinharda Lenza kamiennogórska grupa została przyjęta przez bpa Matthiasa i ugoszczona w jego siedzibie.

Relaksowi i zabawie służył także wyjazd do Parku Rozrywki „Panorama Park” w Kirchhundem, w którym połączono atrakcje wesołego miasteczka z mini - ogrodem zoologicznym.

Oprócz walorów turystyczno-wypoczynkowych, wyjazd miał charakter religijny. Centrum dnia stanowiła Eucharystia. Wyjazd służył też nawiązaniu nowych znajomości oraz doskonaleniu umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Młodzi wrócili do domu ubogaceni duchowo i kulturalnie, zrelaksowani oraz pełni nadziei, że spotkają się za rok.

Tekst: Brygida Gucwa
Zdjęcia: Ks. Jan Rajczakowski