Instalacja proboszczowska w Legnicy

W niedzielę 1 lipca, w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, odbyło się uroczyste kanoniczne objęcie parafii (zwane instalacją), przez nowego proboszcza ks. prof. dr hab. Bogusława Drożdża. Uroczystości przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.

Podczas tej uroczystości, kanclerz kurii ks. prał. Józef Lisowski, odczytał Dekret Biskupa legnickiego, ustanawiający nowego proboszcza Parafii. Natomiast przewodniczący liturgii, biskup Marek Mendyk, zgodnie z ceremoniałem przekazał nowemu proboszczowi klucze od świątyni, wprowadził na miejsce głoszenia Słowa Bożego i sprawowania Najświętszej Ofiary.

- Ilekroć będziesz stawał przy tym ołtarzu, pamiętaj, że będziesz stawać pod Chrystusowym krzyżem i nie jesteś sam; bo jest z tobą Maryja, bo z tobą umiłowany Uczeń. Pozwól się przytulić do nich, by na nowo odkryć, że z przebitego boku, umiłowanego Pana, rodzi się wspólnota Kościoła. Odkrywaj miłość Jezusa, pouczaj że cię kocha, że jesteś obdarowany intuicją nadzwyczajnej wiary. Niech wsparciem dla twoich nowych zadań będą Święci i ich serdeczne wstawiennictwo, a także ci, którzy nie zostali przez Kościół ogłoszeni, ale my ich wspominamy w tajemnicy Świętych obcowania. Myślę o zmarłych, a szczególnie o śp. ks. prał. Aleksandrze Stankiewiczu. Przywołuj go i proś o pomoc z nieba, bo za mało jest powiedzieć że on tu zostawił kawałek swojego serca. On tu zostawił całego siebie. Otaczamy ciebie i twoich nowych współpracowników serdeczną modlitwą i wiemy, że w tej modlitwie nie jesteśmy sami. Bądź dobrym pasterzem – życzył nowemu proboszczowi bp Marek Mendyk.

Nowy ksiądz proboszcz, wraz z współpracownikami, został też powitany przez przedstawicieli parafii.

- Biskupie Marku, bardzo dziękuję za wprowadzenie mnie w urząd proboszcza. Dziękuję wszystkim prezbiterom. Podziękowania składam na ręce obecnego wśród nas ks. Kanclerza. A także na ręce obecnej tu mojej mamy i sióstr z rodzinami, że są ze mną w tym ważnym momencie mojego życia oraz wszystkim tu obecnym i parafianom i dotychczasowym współpracownikom. Parafia to nasza wspólna sprawa. W centrum parafii znajduje się Pan Jezus, który jest obecny w tabernakulum i na nas nieustannie czeka. On nas kocha, a my idziemy do Niego. Proszę o modlitwę w naszych intencjach, abyśmy naszą posługę dobrze wykonywali, na chwałę Boga i pożytek ludzi – prosił nowy ksiądz proboszcz.

Ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż, jest wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, kierownikiem Katedry Nowej Ewangelizacji (Teologii Pastoralnej Ogólnej) Instytutu Teologii Pastoralnej, wykładowcą metodologii i teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej, członkiem zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, a przez 20. lat, był dyrektorem Biblioteki im. Jana Pawła II WSD w Legnicy. Obok działalności naukowej i wydawniczej, objął również zarządzanie Diecezjalnym centrum Edukacyjnym, a ostatnio Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.