Znów akt wandalizmu w Krzeszowie

Jak podaje portal krzeszowskiego sanktuarium, w krótkim czasie doszło do kolejnego aktu wandalizmu na Kalwarii Krzeszowskiej. Pierwszy z nich miał miejsce w nocy z 9/10 lipca, a ten, popołudniem 24 lipca.

Podajemy informację ze strony www.opactwo.eu:

„Dnia 24 lipca 2019 r. w godzinach popołudniowych doszło do kolejnej dewastacji stacji Kalwarii Krzeszowskiej. Tym razem celem działań wandali stała się IX Stacja - Dom Annasza powszechnie nazywana Ciemnicą. Dzięki czujności personelu Fundacji "Europejska Perła Baroku" i błyskawicznej reakcji kamiennogórskiej Policji sprawcy zostali złapani na gorącym uczynku.

Dziękujemy Policji za sprawnie przeprowadzoną akcję. Jednocześnie przypominamy Kalwaria Krzeszowska jest stale monitorowana i wszelkie zdarzenia są zgłaszane odpowiednim służbom” - czytamy w komunikacie.

Kaplica o której mowa, to Stacja IX na Krzeszowskiej Drodze Krzyżowej i jest często odwiedzana przez pielgrzymów, z uwagi na szczególną obecność w niej figury Pana Jezusa, nazywanego też „Frasobliwym”.

Strona Sanktuarium przypomina o tym miejscu:

„Stacja IX jest dwupoziomowa, na rzucie kwadratu i kryta gontem. Zwyczajowo nazywana Ciemnicą, choć ta nazwa odnosi się tylko do dolnej części kaplicy. W budynku znajduje się duża, płaskorzeźba z piaskowca, przedstawiająca Naigrywanie się żołnierzy z Chrystusa, z 1679 r. Siedmiu oprawców ma twarze Szwedów i Pandurów, którzy napadli na klasztor w 1633 r.

W piwnicy ukryto cudowną figurę Chrystusa, otoczoną szczególnym kultem. W tym miejscu doszło do uzdrowień, czego pamiątką są zachowane drewniane kule, które pozostawili niepełnosprawni jako niezwykłe ex voto.

Pod samymi schodami niegdyś tryskało malutkie źródełko, mające nieść pomoc w chorobach oczu. (K. Michalik, Dom Łaski Maryi, Krzeszów 2018)”

Na stronach Policji kamiennogórskiej (www.kamienna-gora.policja.gov.pl), znajdujemy opis tego zdarzenia. Wynika z niego że: „Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze 24 lipca br. zatrzymali na gorącym uczynku dwóch sprawców zniszczenia drewnianej podłogi kapliczki krzeszowskiej. Mężczyźni znajdując się w stanie nietrzeźwości, malowali po deskach podłogi pisakami typu marker, wskutek czego spowodowali straty nie mniejsze niż 2 tys. zł. na szkodę Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie.”

Przyłączamy się do podziękowań Fundacji, za szybką i sprawną akcję Policji, dzięki czemu powstrzymano te osoby przed dalszą dewastacją miejsca.

Oprac. i foto: © ks. Piotr Nowosielski