Zmarł o. Jerzy Góral SP

W Niedzielę Dobrego Pasterza, 12 maja 2019 r.. zmarł w Jeleniej Górze o. Jerzy Góral od Matki Bożej Szkół Pobożnych. Miał 66 lat, 36 z nich przeżył w kapłaństwie, a 40 w zakonie pijarów. Pracował jako katecheta i duszpasterz w pijarskich parafiach na terenie Polski i Białorusi.

O. Jerzy, urodził się w 1953 r. w Strzelinie. Po maturze odpowiadając na głos powołania do kapłaństwa, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W roku 1978 rozpoczął nowicjat pijarski w Krakowie i 13 września 1979 roku złożył pierwsze śluby zakonne. Po trzech latach złożył śluby uroczyste, a 23 kwietnia 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował w pijarskich parafiach w Krakowie-Rakowicach, w Cieplicach (trzykrotnie) i w Bolszewie oraz w Domu Łowickim jako wikariusz parafialny, katecheta, opiekun grup oazowych i spowiednik sióstr.

We wspólnotach pijarskich pełnił funkcję przełożonego, wicerektora i ekonoma.

W latach 1995-1999 pracował w pijarskiej parafii w Lidzie na Białorusi, gdzie był również przełożonym wspólnoty.

W ostatniej parafii, pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, pracował jako wikariusz, zaangażowany w duszpasterstwo ogólne, a także pełnił funkcję redaktora gazetki parafialnej „Boża Winnica”.

3 kwietnia br. doznał wylewu i został przewieziony do szpitala w Jeleniej Górze. Tam otrzymał sakrament namaszczenia chorych i pozostał aż do śmierci. Chrystus Dobry Pasterz wezwał go do siebie w niedzielę 12 maja.

Msza św. pogrzebowa w intencji Zmarłego zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, ul. Cieplicka 9, w środę, 15 maja 2019 r., o godz. 12.00. Poprzedzi ją wprowadzenie ciała Zmarłego do kościoła o godz. 9.00, o godz. 11.00 zostanie odmówiony różaniec, a po nim będzie możliwość okolicznościowych przemówień. Po Mszy św. pogrzebowej nastąpi odprowadzenie ciała Zmarłego do zakonnego grobowca od bramy na cmentarzu parafialnym.

O czym informuje Rodzina i Zakon Pijarów

Aktualizacja 15 V 2019 r.

Uroczystości pogrzebowej, 12 maja 2019 r., przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. W Mszy św. koncelebrowanej uczestniczył prowincjał O. Pijarów, o. Mateusz Pindelski SP od Maryi Niepokalanej, a także grono ponad 40 prezbiterów zakonnych i diecezjalnych.

Swojego duszpasterza, żegnało liczne grono parafian z udziałem Rodziców i Rodziny Zmarłego.

- Śp. O. Jerzy, którego dzisiaj żegnamy, wybrał to, co powinien wybrać i nie żałował tylu umartwień i ofiar, bo zależało mu na tym, żeby dojść do wieczności. Chciał tam dotrzeć nie sam, ale z wszystkimi tymi, z którymi Opatrzność Boża pozwoliła mu spotkać się, na swojej drodze życia – mówił w homilii, przyjaciel Zmarłego O. Eugeniusz Grzywacz SP. - Dlatego tak gorliwie wypełniał swoją posługę kapłańską. Miłością zdolną do poświęceń, kochał Boga i powierzony sobie lud Boży. Nie chciał pełnić funkcji najemnika któremu nie zależy. Jemu zależało, jak dobremu pasterzowi, gotowemu na wiele poświęceń. Stojąc przy trumnie kapłana jednego z pasterzy tej wspólnoty parafialnej, warto zastanowić się nad sobą i nad naszymi wyborami w życiu. I odpowiedzieć sobie w głębi serca, na jedno z ważniejszych pytań: co wybrałeś w swoim życiu? Jakie zadania chcesz pełnić? Do jakich ofiar jesteś zdolny? Jeśli wybrałeś rolę najemnika, któremu nie bardzo zależy i liczysz tylko na doraźne korzyści, to jakiej nagrody możesz się spodziewać za to wszystko od Pana Boga? Czy raczej wybierasz rolę dobrego pasterza, któremu zależy, bo potrafi kochać. Tylko prawdziwa miłość jest miarą wielkości człowieka. Do miłości nikogo nie można przymusić. Miłość zawsze jest darem. Dlatego Bóg pozwolił ci wybierać. Dziś żegnamy O. Jerzego Górala, który w swoim życiu wybrał Boga, którego ukochał, przyjmował co dzień do swojego serca. Przez 36 lat sprawował posługę kapłańską. Dlatego dziś, może każdemu z nas powiedzieć: W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości. który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia (2 Tym 4, 7-8) – mówił kaznodzieja.

Podczas uroczystości, o. Stefan Wojda SP, proboszcz oraz rektor miejscowej wspólnoty zakonnej, odczytał List okolicznościowy, przesłany przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

W imieniu duchowieństwa, swoje słowo wygłosił ks. dziekan Bogdan Żygadło. Mówił: - O. Jerzy, spełnił swoją misję, swoje posłannictwo i Dobry Pasterz przygarnął go do Siebie. Głęboko wierzymy, że da mu udział w Swoim Życiu i Swoim Zmartwychwstaniu, za dobro które czynił tu na ziemi.

Natomiast O. Prowincjał, dziękując za modlitwę w intencji O. Jerzego, za opiekę podjętą nad nim kiedy przebywał w szpitalu, a także wszystkim obecnym podczas tej żałobnej uroczystości, złożył tez kondolencje na ręce Rodziców i Rodziny. - Dziś ufamy, że gorliwość O. Jerzego, wszystko to co spełnił w swojej kapłańskiej posłudze, tak samo jak jego zmagania się z ludzką słabością, dzisiaj kiedy przyzywamy Miłosierdzia Bożego, sprawią, że będzie mógł cieszyć się pełnią radości w niebie - o co się modlimy – mówił O. Prowincjał.

Po Mszy św., kondukt żałobny przeszedł ulicami miasta na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie trumna z ciałem Zmarłego została złożona w grobie, w kwaterze O. Pijarów.

Polecajmy Zmarłego Miłosierdziu Bożemu!

Tekst i foto; © ks. Piotr Nowosielski