Zmarł ks. Prał. Ryszard Kukulski

W dniu 5 sierpnia 2018 r., w 85. roku życia, w 60. roku kapłaństwa odszedł do Pana, śp. Ksiądz prałat Ryszard Kukulski.

Ks. Ryszard, urodził się w 1933 roku, w Gorzkowicach, w diecezji Częstochowskiej. W Piotrkowie Trybunalskim, ukończył I LO im. Bolesława Chrobrego. W mury wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił w 1953 roku. Święcenia prezbiteratu otrzymał 15 czerwca 1958 roku we Wrocławiu z rąk ówczesnego biskupa Bolesława Kominka. Stąd też, w czerwcu bieżącego roku obchodził jubileusz 60. lecia święceń.

Po święceniach, jako wikariusz pracował w parafiach pw.: św. Ap. Piotra i Pawła w Legnicy (1958-63), w parafii katedralnej we Wrocławiu (1963-65), w Sieroszowicach i Strzelinie (1965-66), od 1966 roku, najpierw jako wikariusz, a od 1967 r. jako Administrator i później proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gromadce.

Jego pracę duszpasterską w parafii i w dekanacie Bolesławiec Wschód, w którym pełnił funkcję wicedziekana, doceniali także kolejni Biskupi. W 1984 roku, ówczesny abp Henryk Gulbinowicz nadał mu tytuł kanonika EC; a w nowej diecezji legnickiej jej pierwszy biskup Tadeusz Rybak nadał mu tytuł kanonika RM w 1996 r., a w roku 2000, dzięki jego staraniom otrzymał godność prałata.

W roku 2009 przeszedł na emeryturę i przebywał w Domu Księży Emerytów w Legnicy.

W środę, 8 sierpnia, o godz. 17.00 miała miejsce eksporta trumny z ciałem ks. Ryszarda, do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gromadce. Przed Mszą św. miały oficjalne przemówienia i pożegnania, w których wypowiedziano słowa życzeń i podziękowań pod adresem Zmarłego, przez przedstawicieli parafian, rodziny, władz, duchowieństwa, w tym przedstawiciela Kościoła Greckokatolickiego. O godz. 18.00 odprawiona została Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Seniora Stefana Cichego.

- Jako prezbiter Kościoła, przypominał wiernym, od chwili chrztu do pogrzebu, prawdę, że Chrystus jest Życiem, że On przez swoją smierć, wysłużył nam wieczne życie i On jest naszym zmartwychwstaniem. Dziś, modlimy się o nagrodę wieczną dla ks. Prał. Ryszarda, za wszelką jego działalność: za głoszenie Bożego Słowa, za udzielanie sakramentów, za organizowanie życia parafialnego – co było dziś przede Mszą przypomniane – mówił o Zmarłym w homilii pożegnalnej ks. Biskup Cichy.

Msza św. Pogrzebowa, została zaplanowana na 10 sierpnia 2018 roku (piątek): o godz. 14.00, w rodzinnej miejscowości ks. Ryszarda, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach (archidiecezja częstochowska), pod przewodnictwem Księdza Prałata Józefa Lisowskiego, kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej. Po Mszy Świętej, I obrzędach ostatniego pożegnania, nastąpi złożenie trumny z ciałem, na miejscowym cmentarzu.

Zmarłego Prezbitera, polecamy pamięci modlitewnej.

PS.
Ks. Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Legnicy, w której ks. Ryszard w ostatnich latach, już jako emeryt pełnił posługę duszpasterską, informuje że, od 18 listopada, będzie sprawowana w tej parafii Msza św. Gregoriańska za zmarłego ks. prał. Ryszarda Kukulskiego.

(Aktualizacja 8 VIII 2018)