Zmarł ks. prał. Jan Dąbski

Legnicka Kuria Biskupia poinformowała, że w niedzielę, 7 lipca 2019 r., w 67. roku życia i w 42. roku kapłaństwa odszedł do Pana śp. ks. prał. Jan Dąbski.

Ks. Jan, urodził się w 1952 roku w Dzikowicach (diecezja Gorzowska). Ochrzczony został w Szprotawie. Do szkoły Podstawowej uczęszczał w Dzikowicach, a do Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie, które ukończył w 1971 roku i po maturze wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu, przyjął 21 maja 1977 roku w katedrze wrocławskiej.

Po święceniach, jako wikariusz pracował w parafiach: w Sycowie (1977-1982), w Chojnowie (1982-1985), w parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śl. jako wikariusz a zarazem kapelan tamtejszego Szpitala (1985-1987).

Następnie, w latach 1987-1991 był rektorem Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego w Osiecznicy, tworząc nową parafię.

W latach 1991 – 2018 był proboszczem Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Leśnej, a po odejściu z parafii ze względów zdrowotnych. Był mieszkańcem Domu Księży Emerytów w Legnicy.

Ponadto, w latach 1994–2013 pełnił funkcję dziekana Dekanatu Leśna. Został także ustanowiony kanonikiem RM (1995), a następnie kanonikiem honorowym Legnickiej Kapituły Katedralnej (2000). Tytułem Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości (prałat) został odznaczony w 2004 r. Aktywnie uczestniczył w pracach I Synodu Diecezji Legnickiej.

Rodzinie Zmarłego Księdza Jana, z jego bratem ks. oficjałem Tadeuszem Dąbskim, wszystkim krewnym i związanym w jakikolwiek sposób ze Zmarłym, składamy wyrazy współczucia i dar modlitwy

Redakcja Niedzieli legnickiej

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano następująco:

10 lipca 2019 roku (środa):

O godz. 18.00 eksporta i Msza św. żałobna w kościele pw. Chrystusa Króla (duży kościół, ul. Żeromskiego) w Leśnej pod przewodnictwem Biskupa pomocniczego Marka Mendyka, a po Eucharystii czuwanie przy zmarłym do godz. 22.00;

11 lipca 2019 r. (czwartek):

Od godz. 10.30 oficjalne pożegnania w kościele pw. Chrystusa Króla (duży kościół, ul. Żeromskiego) w Leśnej.

O godz. 11.00, Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego; a po Eucharystii przejście konduktu żałobnego na cmentarz parafialny i kontynuacja ceremonii pogrzebowej.

Za www.diecezja.legnica.pl