Zmarł ks. Marian Matula

W dniu 24 listopada 2019 r., zakończył swoją ziemską pielgrzymkę, śp. ks. Marian Matula. Jego pogrzeb miał miejsce 28 listopada. Zmarł nagle, w wieku 81 lat, w 55. roku kapłaństwa.

Ks. Marian, urodził się w 1938 r. w Malval we Francji. Jego rodzice pochodzili z Izdebnika koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Do Polski powrócił wraz z rodziną w 1946 r. Rodzina osiadła w Żarowie. Tam ukończył Szkołę Podstawową, natomiast dalszą naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Gliwicach. Po Maturze którą zdał w 1958 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Naukę i formację duchową zakończył przyjęciem święceń prezbiteratu 28 czerwca 1964 r. we Wrocławiu.

Po święceniach, jako wikariusz pracował w następujących parafiach: we Wrocławiu w parafii Św. Stanisława (1964-67); w Nowej Soli w parafii Św. Michała (1967-68); Wrocławiu Psim-Polu (1968-69); w Prochowicach (1969-71); Żarach (1971-72); Bolkowie (1972-74); Piechowicach (1974-76); we Wrocławiu w parafii Św. Maurycego (1976-77); we Wrocławiu w parafii Św. Ducha (1977-79) i Prochowicach (1979-84).

W 1984 r. został ustanowiony proboszczem parafii w Jagniątkowie. W 2001 r. opuścił parafię ze względów zdrowotnych. W ostatnich latach osiadł w Michałowicach.

Śp. ks. Marian, w środowisku jeleniogórskim nazywany był „Księdzem Kubkiem”, z tego względu że od wielu lat pisał cotygodniowe felietony dla lokalnej gazety pt. „Okiem Kubka”. W 1995 r. w plebiscycie mieszkańców został uznany „Człowiekiem Roku miasta Piechowice”, a w 2000 r. „Człowiekiem Roku Nowin Jeleniogórskich”

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w dniu 27 listopada 2019 r., o godz. 16.00. Wtedy miała miejsce eksporta trumny z ciałem Zmarłego, do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Jagniątkowie. O godz. 17.00, została odprawiona Msza św. żałobna pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Lisowskiego, Kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej. Po niej miało miejsce modlitewne czuwanie przy zmarłym.

Następnego dnia, 28 listopada, od godz. 10.00 rozpoczęło się ponownie modlitewne czuwanie przy zmarłym w kościele w Jagniątkowie. Przed Mszą św., rozpoczęły się także oficjalne przemówienia i pożegnania. Msza św. pogrzebowa, w gronie ponad 20 księży, licznego grona wiernych, została odprawiona o godz. 12.00, pod przewodnictwem legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka.

W homilii, ks. Biskup zwrócił uwagę, że pogrzeb ks. Mariana ma miejsce w przededniu rozpoczęcia okresu Adwentu, który nie tylko przygotowuje nas na święta Bożego Narodzenia, ale też na czas ostatecznego spotkania z Chrystusem. Przypomniał że do ostatecznych rzeczy człowieka należą: śmierć, sąd Boży, niebo albo piekło, ale to my już za życia, poprzez swoje czyny dokonujemy wyboru, co stanie się z naszą wiecznością. Nawiązując do czytań mszalnych, i słów: „Nabierzcie ducha i podnieście głowy, bo zbliża się wasze odkupienie” (Łk 21, 36) mówił: - To nauka na dziś i dla nas. Wierzymy, że te słowa pełne nadziei i pocieszenia słyszy śp. ks. Marian. Ufamy że słyszy głos Syna Człowieczego, który nadchodzi z Mocą i wielką Chwałą i mówi mu to samo: „Nie bój się, nabierz ducha, zbliża się twoje odkupienie!”. Niech to słowo i dla nas będzie słowem pocieszenia i duchowego przynaglenia. Niech pomoże nam modlić się tym słowem, nad trumną długoletniego proboszcza: „pomóż mi odczytać Twoje słowo Życia, podczas trudności codziennego życia” - mówił biskup Marek.

Po Eucharystii, po słowach wypowiedzianych przez przedstawicieli parafii, obecnego proboszcza ks. Dariusza Kowalczuka, oraz ks. prał. Stanisława Pawlaczka w imieniu księży z rocznika święceń, nastąpił przejazd konduktu żałobnego na Cmentarz Komunalny w Piechowicach i tam został pochowany.

Zmarłego Prezbitera, polecamy modlitewnej pamięci.