NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Zmarł ks. kanonik Ryszard Jerie


Legnicka Kuria poinformowała o śmierci, śp. ks. kan. Ryszarda Jerie, wieloletniego byłego proboszcza parafii w Gościszowie. Ks. Ryszard zmarł 12 sierpnia 2018 r., w 77. roku życia i 51 roku kapłaństwa.

 

Urodził się w 1941 r. we Lwowie. Został ochrzczony w lwowskiej parafii św. Marii Magdaleny. Po przyjeździe z rodziną na Dolny Śląsk, w latach 1948-1953 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Zębowicach, a później w miejscowości Dzierzków. W 1960 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Jaworze. Po maturze wstąpił do WSD we Wrocławiu. Jako kleryk został powołany do służby wojskowej. Po jej zakończeniu, zaraz powrócił do Seminarium, na IV rok studiów. Pod koniec piątego roku formacji, jako jeden z siedmiu kleryków, przyjął święcenia diakonatu w Pieszycach z rąk bpa Pawła Latuska. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1967 r. w Katedrze Wrocławskiej z rąk ówczesnego abpa Bolesława Kominka.

Po święceniach, pracował w parafiach: w Wałbrzychu pw. św. Aniołów Stróżów (1967-1971); Siechnicach (1971-1974); Legnicy pw. św. Piotra i Pawła (1974-1977); Wrocławiu pw. Bożego Ciała (1977-1984). Z tego „wrocławskiego okresu”, w swoich wspomnieniach zachował wydarzenia z czasu Stanu Wiojennego, kiedy to ciesząc się zaufaniem ówczesnego abpa Henryka Gulbinowicza, został zaangażowany w zabezpieczenie pieniędzy, podjętych z Banku przez działaczy Solidarności. Następnie ponownie został skierowany do pracy duszpasterskiej w Wałbrzychu w parafii św. Aniołów Stróżów (1984-1987). Natomiast od 1987 r. został proboszczem w Gościszowie, w której pełnił tą funkcję przez 30. lat, do roku 2017 kiedy to przeszedł na emeryturę. W tym też roku, obchodził w niej także 50. lecie święceń. Podczas tej podwójnej uroczystości mówił m.in.: „Chciałbym raz jeszcze wrócić do tego pierwszego „tak”, powiedzianego Chrystusowi, do pierwszej gorliwości. Dzisiaj, świadomy własnych niedoskonałości i błędów, wierzę, że Bóg nie znużył się mną. Wierzę, że On jest prawdziwym Przyjacielem i nie przestaje mnie kochać”.


Uroczystości pogrzebowe zaplanowano następująco:

16 sierpnia, (czwartek): o godz. 17.00 – eksporta do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gościszowie i o godz. 18.00 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Marka Mendyka. Po niej, czuwanie modlitewne przy Zmarłym do godz. 21.00. 

17 sierpnia, (piątek): o godz. 11.00 – wprowadzenie ciała do kościoła parafialnego w Gościszowie i czuwanie modlitewne przy zmarłym. Od 11.30 do 12.00 oficjalne przemówienia i pożegnania, a o godz. 12.00 Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.


Zmarłego ks. Ryszarda, polecamy pamięci modlitewnej.

 

 

Redakcja
logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl