Zmarł kanonik Kapituły Krzeszowskiej

W sobotę 18 sierpnia 2018 r., dotarła do nas wiadomość o śmierci śp. ks. kan. Mariana Lewickiego, Kanonika Honorowego Kapituły Krzeszowskiej.

Urodzony w Wałbrzychu w 1957 r., po ukończeniu w 1976 r. III LO w Wałbrzychu, wstąpił w mury Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu przyjął w Katedrze wrocławskiej 22 maja 1982 r. z rąk ówczesnego abpa Henryka Gulbinowicza.

Po pracy duszpasterskiej jako wikariusz na terenie archidiecezji Wrocławskiej, od 1991 r. za zgodą kard. Henryka Gulbinowicza podjął pracę na terenie Czech, w diecezji Hradeckiej. Należał do grona pierwszych księży, którzy podjęli pracę duszpasterską w diecezji Hradec Kralove, po rewolucji w życiu społecznym Czech w 1989 roku.

W 1991 r. skierowany został do pracy jako wikariusz parafii w Cervenym Kostelcu. Po dwóch latach, Biskup powierzył mu kierownictwo tej parafii i administrację parafii w Bousinie.

Od 2000 roku pracował w parafii Police n/Metują z kilkoma filiami.

W uznaniu jego zasług duszpasterskich, został mianowany Kanonikiem Honorowym Kolegiaty w Litomyślu, a także otrzymał godność prałata.

Pracując w parafiach w pobliżu granicy z Polską, zachował żywe kontakty z księżmi i parafiami z Polski, w tym z sanktuarium Maryjnym w Krzeszowie, propagując je po stronie Czeskiej. W uznaniu m.in. tej działalności, 31 sierpnia 2013 r., został włączony do Kapituły Krzeszowskiej, ustanowionej przez drugiego biskupa legnickiego Stefana Cichego.

Zmarł w nocy 18 sierpnia 2018 r., w hospicjum Caritas w Cervenym Kostelcu, w 61. roku życia i 36. roku kapłaństwa.

Podano już informację, że Msza św. pogrzebowa będzie odprawiona 25 sierpnia 2018 r., o godz. 10.00, w kościele Wniebowzięcia NMP w Policach n/Metują, a po niej trumna z Jego ciałem, zostanie złożona do grobu na miejscowym cmentarzu, spełniając jego życzenie.

Ks. kanonika Mariana, który swoją pracą duszpasterską i osobowością, wiązał dwa sąsiadujące narody, zawierzamy Miłosiernemu Ojcu Niebieskiemu i Najwyższemu Kapłanowi Jezusowi Chrystusowi, polecając go pamięci modlitewnej.

(aktualizacja 18.08.18, godz. 21.00)