Zmarł fundator kościoła w Borowicach

W dniu 18 marca 2020 r., zmarł śp. Klemens Grzesik, przedsiębiorca z Borowic, a zarazem główny pomysłodawca, fundator i wykonawca kościoła pw. MB Fatimskiej w tej miejscowości.

Borowice są filią parafii w Sosnówce. „Początek budowy tego kościoła, wiąże się ze śmiercią mojego ojca. Pomysł, idea, żeby zrobić coś takiego zrodził się już wcześniej. Plac pod budowę zakupił mój ojciec. Niestety zmarł. Wówczas my, jako rodzeństwo (czterech braci i siostra) przyrzekliśmy nad jego trumną, że to dzieło podejmiemy i dokończymy. Budowa rozpoczęła się dokładnie 13 maja 1992 r. Na początku nikt z nas nie skojarzył że jest to dzień związany z objawieniami Matki Bożej Fatimskiej” – mówił o tym p. Klemens (Niedziela legnicka nr 42/2000). Dopiero z czasem, odczytano to jako szczególny znak i postanowiono o tytule kościoła jako poświęconego Matce Bożej z Fatimy.

Kościół, w stylu alpejskim, wznoszony był 8 lat. Wiodące prace wykonywali pracownicy prowadzonego przez p. Klemensa Ośrodka Wczasowo-Kolonijnego HOTTUR, a w prace w miarę swych możliwości włączali się mieszkańcy miejscowości.

Kościół został poświęcony przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, 13 października 2000 r.

„Cieszę się, że udało mi się dotrzymać słowa i to jest dla mnie największą wartością” - mówił o tym wydarzeniu p. Grzesik.

On też, 13 maja 2007 r., u bram tego kościoła, przekazywał na ręce ówczesnego biskupa legnickiego Stefana Cichego, relikwiarz z relikwiami Dzieci Fatimskich, uczestnicząc w ich intronizacji.

Pan Klemens Grzesik, zakończył swoją ziemską wędrówkę w 71 roku życia, ale świątynia, będzie o nim ciągle przypominała prze kolejne lata.

Z racji obecnie panujących nadzwyczajnych warunków, Msza św. pogrzebowa będzie odprawiona 20 marca w Borowicach w godzinach rannych, a uroczystości pogrzebowe odbędą się o godz. 12.00, na cmentarzu parafialnym w Sosnówce.

Rodzinie Zmarłego, składamy wyrazy współczucia, a czytelników prosimy o towarzyszenie Zmarłemu, jego Rodzinie i temu wydarzeniu, swoją modlitwą.

Redakcja Niedzieli legnickiej