XXXI Święto Matki w Jeleniej Górze-Cieplicach

W niedzielę, 26 maja, kiedy obchodzony jest także Dzień Matki, parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach, była miejscem XXXI edycji Święta Matki. Inicjatorem tego wydarzenia jest aktualny proboszcz ks. dr Józef Stec.

- Święto to, narodziło się z miłości do Matki Bożej która jest też patronką naszej parafii i do naszych ziemskich matek – mówi o tym wydarzeniu pomysłodawca ks. prał. Józef Stec.

Obecnie, w organizacji tego Święta, towarzyszy mu już spore zaplecze parafian i wielu życzliwych ludzi, tworzących Stowarzyszenie Święta Matki, z pomocą których przygotowywany jest co roku obfity program wydarzeń i zapraszani są goście specjalni.

W tegorocznej uroczystości wziął udział bp Antoni Długosz z Częstochowy, który przewodniczył Mszy św., wygłosił homilię, a także miał okazję zaprezentować swój program muzyczny.

- Dzisiaj, na pierwszym miejscu chciejmy podziękować za tę Matkę, która jest Matką wszystkich ludzi, za Matkę Bożą, którą otrzymujemy niejako w prezencie od Pana Jezusa w Jego testamencie. Konając na krzyżu, nie myśli o sobie. A widząc wierną Matkę stojącą pod krzyżem mówi: niech Ona będzie waszą stałą towarzyszką życia.

Chcemy też podziękować za drugą matkę, którą jest Polska. Nie wybieraliśmy sobie Ojczyzny, ale to jest nasza druga matka, którą mamy kochać i odpowiadać za nią.

Skłaniamy też głowy przed wszystkimi naszymi ziemskimi matkami, które z naszymi ojcami i Bogiem, przekazały nam życie. Życzę wszystkim matkom, aby były przedłużeniem charyzmatu Matki Bożej, zatroskanej o swojego Syna i wszystkich ludzi – mówił bp Antoni.

W uroczystości jak zawsze uczestniczą całe rodziny, gdyż każde Święto Matki, połączone jest z Festynem Rodzinnym, który łączy całe pokolenia.

Tegoroczne święto, obchodzone było pod hasłem: Dzieci i młodzież kochają swoje Mamy! Dlatego też, wśród organizatorów nie zabrakło młodych ludzi z jeleniogórskiej katolickiej Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum św. Pankracego.

Po Mszy św., na placu przed kościołem, czekała uczestników tradycyjna Musztra paradna, w wykonaniu parafialnej Gwardii Matki Bożej Miłosierdzia, z występem Orkiestry Dętej z Moraw, a także parada rowerów i motocykli. Pojazdy różnych epok, w okazjonalnych strojach, zaprezentowali goście z Polski i zza granicy.

Po uroczystym otwarciu święta, na scenie letniej, zagościł raz jeszcze bp Antoni Długosz, śpiewając piosenki z przedszkolakami, dziećmi i młodzieżą dla mam i wszystkich gości. W międzyczasie rozgrywane były zawody sportowe z udziałem młodszych i dorosłych uczestników. Liczne niespodzianki dla Mamy i Taty, dzieci i wnuków, Babci i Dziadka czekały pod rozbitymi namiotami. Tam też prezentowali się m.in. sponsorzy wydarzenia ze swoimi ofertami dotyczącymi szczególnie ochrony zdrowia, czy też aktywnego wypoczynku. Młodzież szkolna wykonywała: fryzury, plecionki, warkocze, karwing. Czekały na chętnych ekologiczne kanapki, koktajle, i „żurek parafialny” ufundowany przez proboszcza. Odbyły się występy zaproszonych zespołów: koncert Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej z Weseli nad Morawą (Czechy), zespołu ludowego „Podgórzanie” oraz młodzieżowego zespołu Postmann Beatles z Polkowic. Rozstrzygnięto też i wręczono nagrody dla uczestników kilku konkursów.

Dodać należy, że uroczystości rozpoczęły się już w sobotę sobotę, 25 maja, o godz. 20.00 – zaproszeniem do spotkania w Kinie Letnim, w auli Katolickiego Liceum Akademickiego, mającego swoją siedzibę przy parafii, poprzedzonego wprowadzeniem, a potem zakończonego dyskusją prowadzonymi przez młodzież.

Święto zakończyło się nabożeństwem majowym, przygotowanym przez młodzież, z ich świadectwami i okolicznościowymi śpiewami.

P.S.
Relacja w wydaniu drukowanym NIedzieli legnickiej w nr 23/2019