NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

XIV epilog legnickiego pielgrzymowania

W sobotę 15 września ponad 100 osób wędrowało z legnickiej Katedry do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu w XIV epilogu pieszych pielgrzymek. W ten sposób zakończył się sezon pieszych wędrówek diecezji legnickiej.
 
- Epilog to już tradycyjne podsumowanie naszych wędrówek, najpierw na Jasną Górę, co miało miejsce na przełomie lipca i sierpnia, następnie pieszej pielgrzymki na wielki odpust krzeszowski, na 15 sierpnia. No i ta krótka wędrówka do sanktuarium św. Jadwigi – powiedział ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik pielgrzymek.
 
- W tym roku nasze wędrowanie dokonuje się w szczególnych okolicznościach. Podczas drogi do Częstochowy wybrzmiewał mocno akcent patriotyczny, związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Do Krzeszowa po raz pierwszy wędrowaliśmy nie z Legnicy, ale z Jeleniej Góry. Ponadto w tym roku wspominamy św. Stanisława Kostkę, dlatego podczas drogi on nam towarzyszy. Młodzież, a także studenci i inni pielgrzymi zawierzają rozpoczynający się rok nauki wstawiennictwu św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. To łączy się również z VIII Tygodniem Wychowania, w czasie którego zastanawialiśmy się nad „poszukiwaniem drogi” – dodał ks. Majewski.
 
Pielgrzymka rozpoczęła się w legnickiej Katedrze, gdzie po nabożeństwie Słowa Bożego błogosławieństwa na drogę udzielił ks. Mariusz. Pierwszy przystanek miał miejsce w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Piekary, gdzie pielgrzymi nie tylko odpoczywali, ale też wysłuchali konferencji o św. Stanisławie Kostce, którą wygłosił ks. Daniel Zając.
 
W południe wszyscy dotarli do Legnickiego Pola, do bazyliki Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej. W progach świątyni wody święconej nie szczędził pielgrzymom ks. Tomasz Bunikowski, wikariusz miejscowej parafii.
 
Po powitaniu i przedstawieniu najważniejszych informacji dotyczących zabytkowej świątyni, pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył ks. Mariusz Majewski, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny legnickich pielgrzymek.
 
Wśród pielgrzymów byli wytrawni wędrowcy, którzy pokonali trasę do Częstochowy i do Krzeszowa. Byli też nowicjusze, którzy na tej krótkiej trasie chcieli sprawdzić swoje możliwości i poczuć pielgrzymkowego ducha. Do św. Jadwigi wędrowało dużo młodzieży, a także całe rodziny z dziećmi.
 
Młoda rodzina z Gwizdanowa liczy 5 osób. Okazuje się, że to nie pierwsza rodzinna wyprawa. Razem byli już w Częstochowie i to nie jeden raz. Z rodzicami, Małgorzatą i Arkadiuszem, idą dzieci – Piotrek, Madzia i najmłodsza Ania, która pokonywała trasę w wózku. – Chcemy poczuć więź z innymi pielgrzymami, niesiemy też ważne dla naszej rodziny intencje. Chcemy też wprowadzić nasze dzieci w klimat wiary i ducha pielgrzymki – mówią rodzice.
 
Studentka Ada wybrała się do Legnickiego Pola już kolejny raz, była też w Częstochowie i w Krzeszowie. – Na pielgrzymce doświadczyłam wielkiego wsparcia Maryi, w sytuacji, gdy potrzebowała Jej pomocy. Mam taką wewnętrzna potrzebę doświadczania obecności Boga i Maryi. Dlatego idę – mówi Ada.
 
Również Katarzyna z Legnicy idzie na pielgrzymkę kolejny raz. – To już taka moja tradycja – mówi. – Impulsem do wędrówki są dla mnie ludzie. To wspaniale poznać nowych przyjaciół, poczuć niezwykły klimat. Oczywiście ważna jest także wspólna modlitwa i śpiew – mówi Kasia. Ona też niesie wiele intencji dotyczących rodziny, swoich przyjaciół i rozpoczynającego się roku nauki.
 
XIV epilog zakończył się wspólną agapą i zaproszeniem przez ks. Mariusza Majewskiego do pielgrzymowania w przyszłym roku.
 
Ks. Waldemar Wesołowski

logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl