XIV epilog legnickiego pielgrzymowania

W sobotę 15 września ponad 100 osób wędrowało z legnickiej Katedry do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu w XIV epilogu pieszych pielgrzymek. W ten sposób zakończył się sezon pieszych wędrówek diecezji legnickiej.

- Epilog to już tradycyjne podsumowanie naszych wędrówek, najpierw na Jasną Górę, co miało miejsce na przełomie lipca i sierpnia, następnie pieszej pielgrzymki na wielki odpust krzeszowski, na 15 sierpnia. No i ta krótka wędrówka do sanktuarium św. Jadwigi – powiedział ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik pielgrzymek.

- W tym roku nasze wędrowanie dokonuje się w szczególnych okolicznościach. Podczas drogi do Częstochowy wybrzmiewał mocno akcent patriotyczny, związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Do Krzeszowa po raz pierwszy wędrowaliśmy nie z Legnicy, ale z Jeleniej Góry. Ponadto w tym roku wspominamy św. Stanisława Kostkę, dlatego podczas drogi on nam towarzyszy. Młodzież, a także studenci i inni pielgrzymi zawierzają rozpoczynający się rok nauki wstawiennictwu św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. To łączy się również z VIII Tygodniem Wychowania, w czasie którego zastanawialiśmy się nad „poszukiwaniem drogi” – dodał ks. Majewski.

Pielgrzymka rozpoczęła się w legnickiej Katedrze, gdzie po nabożeństwie Słowa Bożego błogosławieństwa na drogę udzielił ks. Mariusz. Pierwszy przystanek miał miejsce w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Piekary, gdzie pielgrzymi nie tylko odpoczywali, ale też wysłuchali konferencji o św. Stanisławie Kostce, którą wygłosił ks. Daniel Zając.

W południe wszyscy dotarli do Legnickiego Pola, do bazyliki Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej. W progach świątyni wody święconej nie szczędził pielgrzymom ks. Tomasz Bunikowski, wikariusz miejscowej parafii.

Po powitaniu i przedstawieniu najważniejszych informacji dotyczących zabytkowej świątyni, pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył ks. Mariusz Majewski, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny legnickich pielgrzymek.

Wśród pielgrzymów byli wytrawni wędrowcy, którzy pokonali trasę do Częstochowy i do Krzeszowa. Byli też nowicjusze, którzy na tej krótkiej trasie chcieli sprawdzić swoje możliwości i poczuć pielgrzymkowego ducha. Do św. Jadwigi wędrowało dużo młodzieży, a także całe rodziny z dziećmi.

Młoda rodzina z Gwizdanowa liczy 5 osób. Okazuje się, że to nie pierwsza rodzinna wyprawa. Razem byli już w Częstochowie i to nie jeden raz. Z rodzicami, Małgorzatą i Arkadiuszem, idą dzieci – Piotrek, Madzia i najmłodsza Ania, która pokonywała trasę w wózku. – Chcemy poczuć więź z innymi pielgrzymami, niesiemy też ważne dla naszej rodziny intencje. Chcemy też wprowadzić nasze dzieci w klimat wiary i ducha pielgrzymki – mówią rodzice.

Studentka Ada wybrała się do Legnickiego Pola już kolejny raz, była też w Częstochowie i w Krzeszowie. – Na pielgrzymce doświadczyłam wielkiego wsparcia Maryi, w sytuacji, gdy potrzebowała Jej pomocy. Mam taką wewnętrzna potrzebę doświadczania obecności Boga i Maryi. Dlatego idę – mówi Ada.

Również Katarzyna z Legnicy idzie na pielgrzymkę kolejny raz. – To już taka moja tradycja – mówi. – Impulsem do wędrówki są dla mnie ludzie. To wspaniale poznać nowych przyjaciół, poczuć niezwykły klimat. Oczywiście ważna jest także wspólna modlitwa i śpiew – mówi Kasia. Ona też niesie wiele intencji dotyczących rodziny, swoich przyjaciół i rozpoczynającego się roku nauki.

XIV epilog zakończył się wspólną agapą i zaproszeniem przez ks. Mariusza Majewskiego do pielgrzymowania w przyszłym roku.

Ks. Waldemar Wesołowski