Wystawa o rodzinie Ulmów

Przez miesiąc marzec, w Lubinie będzie można zobaczyć wystawę pt. “Samarytanie z Markowej”. Opowiada ona o rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24.03.1944 roku, za ukrywanie Żydów.

Uroczyste otwarcie wystawy, miało miejsce w parafii św. Jana Bosko w Lubinie, w niedzielę 3 marca 2019 r. i towarzyszyła temu projekcja filmu zrealizowanego przez TV Łańcut pt.: “Chleba naszego powszedniego”, opowiadającego o losach tej rodziny.

Ulmowie zostali pośmiertnie odznaczeni orderem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w roku 1995, a także są Sługami Bożymi i aktualnie toczy się ich proces beatyfikacyjny. Byli prostymi rolnikami z Podkarpacia. Józef skończył cztery klasy szkoły powszechnej i kurs z przygotowania rolniczego, a mimo to był człowiekiem o wielkiej kulturze. Interesował się pszczelarstwem, sadownictwem, ogrodnictwem i fotografią. Sam skonstruował aparat fotograficzny, z którego pomocą wykonał tysiące zdjęć, a wiele z nich jest do dziś przechowywanych w rodzinnych albumach mieszkańców Markowej.

Prowadził również szkółkę sadowniczą i uczył mieszkańców nowych metod uprawy roślin. Hodował jedwabniki, otrzymywał wiele nagród w konkursach rolniczych. Prenumerował prasę, czytał dużo książek i prowadził bibliotekę wiejską.

Wiktoria zajmowała się szóstką dzieci (najstarsza Stasia miała osiem lat, najmłodsza Marysia półtora roku). W chwili śmierci była w dziewiątym miesiącu ciąży z siódmym dzieckiem.

Mimo skromnych warunków lokalowych i finansowych przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów, wiedząc o tym, że za taki czyn Niemcy karali śmiercią.

Warto odwiedzić tę wystawę, chociażby po to, aby odkryć dlaczego nosi ona taki, a nie inny tytuł.

W parafii księży Salezjanów, będzie można ją oglądać do 15 marca, a następnie od 19 marca, w Muzeum Historycznym Lubina (Ratusz miejski).

Organizatorzy stwarzają też okazję do obejrzenia filmu o rodzinie Ulmów w dodatkowych terminach: 04.03.2019 (poniedziałek) godz.16.30; 11.03.2019 (poniedziałek) godz.18.45, 16.03.2019 (sobota) godz.16.30 i 20.03.2019 (środa) godz.16.30.

Wystawa przybyła do Lubina staraniem Wspólnoty “Wiara i Rozum”, we współpracy z parafią pw. św. Jana Bosko oraz Muzeum Historycznym w Lubinie.