Wielkoczwartkowe spotkania Biskupa legnickiego z duchowieństwem

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, w Wielki Czwartek, 16 kwietnia 2019 r., przewodniczył Mszy Krzyżma w Katedrze, a następnie spotkał się księżmi oddelegowanymi na studia stacjonarne oraz księżmi seniorami.

We Mszy św. w katedrze, sprawowanej pod przewodnictwem Biskupa legnickiego, wzięli udział także legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, biskup senior Stefan Cichy, oraz ponad 160. księży. Ponadto w oprawę liturgiczną, włączeni zostali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, oraz reprezentanci Służby Liturgicznej przybyli z różnych parafii diecezji ze swymi duszpasterzami.

- Jesteśmy zgromadzeniem które przeżywa w świadomości swojej wolę wnikania w namaszczenie, to, które otrzymaliśmy na chrzcie św., ale i także to specjalne, do sprawowania tajemnic Bożych w świętym Ludzie Bożym jako prezbiterzy, biskupi – mówił Biskup legnicki w wygłoszonej homilii.

Zwrócił uwagę, że w życiu często przychodzą pokusy realizowania swoich planów, które nie są zgodne z planami Bożymi. Rezygnacja z nich, ze swoich koncepcji życia, a poddanie się woli Bożej, czasem wiele kosztuje, wymaga pełnego zaangażowania.

- Dziś odnawiamy przyrzeczenia, zobowiązania, w tej dziedzinie naszego zaangażowania, trzymania się Jezusa Chrystusa w Kościele, by stanowić jedność wokół tajemnicy Jezusa Chrystusa. Dzisiaj też zostanie wyrażona przez Biskupa prośba, by cały lud Boży modlił się za kapłanów, by byli tymi sługami, do końca, bezgranicznie, całkowicie poddaniu otrzymanemu namaszczeniu. Ten dzień, to także okazja by podziękować wszystkim kapłanom za ducha służby, konkretne posługiwanie – czasem w warunkach niezbyt komfortowych według naszego ludzkiego rozumienia. Dziękuję za składanie Ofiary Eucharystycznej i składanie siebie w ofierze, za głoszenie Ewangelii, szczególnie tam, gdzie występują jakieś braki, zagubienie się człowieka, który w tej bezradności potrzebuje słowa pokrzepiającego, słowa zbawczego. Tym jest Ewangelia. Dziękuję za mądre i odważne przewodniczenie wspólnotom. Dziękuję za jedność z biskupem – co też niejednokrotnie wymaga odchodzenia od własnych koncepcji, żeby wejść w tajemnicę większą niż wszystkie nasze plany. Dziękuję za oddawanie Jedynemu Bogu chwały, przez Jezusa Chrystusa w mocy Ducha Świętego, zarówno w sprawowanym kulcie jak i w wydarzeniach osobistego życia. Polecamy się też wszyscy Maryi, Matce Najwyższego Kapłana, Matce Kościoła, Matce kapłanów. Niech Jej opieka i wstawiennictwo wyczulają każdego z nas, na wszelkie impulsy Ducha Świętego, przez którego moc spełnia się namaszczenie w którym uczestniczymy, i które w naszej posłudze sprawujemy w kapłańskim Ludzie Bożym – życzył biskup Kiernikowski.

Podczas uroczystości, wspomniano także księży obchodzących jubileusze, od 60. lecia, po tych którzy obchodzą 5. rocznicę swych święceń. Modlitwą otoczono także zmarłych w ubiegłym roku 13. prezbiterów, oraz tych, którzy aktualnie dotknięci są różnymi poważnymi chorobami.

Po Mszy św. w legnickiej Katedrze, Biskup legnicki spotkał się także z księżmi którzy oddelegowani są z diecezji na studia stacjonarne. Trzech z nich jest studentami KUL w Lublinie a dwaj przebywają na studiach w Rzymie.

Biskup Zbigniew Kiernikowski, był także gościem księży seniorów w legnickim domu Księży Emerytów. Wśród jego mieszkańców, jest także biskup senior Stefan Cichy. Księża emeryci to już ponad 40 osobowa grupa prezbiterów .

W gronie 421. księży związanych z diecezją legnicką, 16 z nich, pełni również różne funkcje poza diecezją: w Ordynariacie Polowym, Polskich Misjach za granicą, czy też jako misjonarze.