NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Wielkanocnie z Sursum Corda

Alleluja - z Oratorium „Mesjasz”, Georga Friedricha Händel’a, rozpoczęło wielkanocny koncert Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej „Sursum Corda”, który odbył się 22 kwietnia br. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.
 
To drugi, w pisanej od 2005 roku historii Orkiestry taki koncert. Zazwyczaj Dyrygent Marek Garcarz wraz z młodymi muzykami, zapraszał do udziału w koncertach noworocznych. Tym razem, m.in. z okazji obchodzonej 100. rocznicy Niepodległości Ojczyzny, wybrano okres wielkanocny. Tym samym zarówno repertuar, jak i znów przygotowane niespodzianki, nawiązywały także do historii Polski.      
 
Na widowni, znaleźli się przedstawiciele całego spektrum słuchaczy, właściwie od niemowlaka do „starszaka”. Na twarzach wszystkich, było można dostrzec w trakcie koncertu udzielające się emocje.
Wśród przybyłych, obecni byli także goście specjalni. Np. w gronie księży biskupów, obok biskupa seniora Stefana Cichego i biskupa Marka Mendyka, pojawił się biskup Stefan Regmunt, kiedyś pracujący w naszej diecezji, a obecnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. To właśnie on był twórcą tej orkiestry, stąd też wykorzystano okoliczności koncertu do przypomnienia o tym i podziękowania za opiekę w okresie swego duszpasterzowania w Legnicy. To samo uczynił ksiądz Biskup, zapewniając o dalszej życzliwości dla tworzących Młodzieżową Orkiestrę. 
 
Podczas koncertu wykonano m.in.: motyw przewodni z filmu „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”; wiązankę melodii filmowych ze znanych innych polskich filmów; jedną z lubianych przez Jana Pawła II pieśni oazowych: Liczę na Ciebie Ojcze; Walc Barbary z filmu „Noce i dnie”; melodie góralskie; czy też wspólnie śpiewana pieśń „Zwycięzca śmierci”. Były też prezentowane „Pocztówki ze świata” w wykonaniu młodzieży ze szkół muzycznych, a przerwy między utworami, wykorzystano do prezentacji mody polskiej, ale nie obecnej, lecz na przestrzeni wieków. 
 
Półtoragodzinne spotkanie, znów pokazało wysoki poziom orkiestry. Choć w jej składzie znaleźli się młodzi muzycy którzy występowali po raz pierwszy, oraz nawet już wieloletni, wszystko należycie harmonizowało i wywoływało żywe reakcje publiczności.   
 
Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Sursum Corda. Można też wesprzeć działalność tego Stowarzyszenia, np. odpisem 1% Podatku, na numer KRS 0000317060
 
 
Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski 

logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl