NIEDZIELA legnicka

legnica

Widowisko patriotyczne w Bolesławcu
3 maja wieczorem zakończyły się trzydniowe obchody święta majowego w Bolesławcu. W tym czasie uczczono narodową flagę, rocznicę wejścia Polski w struktury NATO i Unii Europejskiej, a na zakończenie - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. W wyjątkową podróż przez historię walki Polaków o wolność Ojczyzny zabrała nas pracownia tańca współczesnego, która zaprezentowała widowisko taneczno-muzyczne „Póki my żyjemy”. Spektakl przy pełnej sali dobył się na scenie kina Forum.

Scenariusz spektaklu powstał na kanwie najważniejszych i dramatycznych wydarzeń z historii Polski, która wiele razy musiała stawać do walki z najeźdźcami i okupantami. Ta niezwykła opowieść to swoista lekcja historii i patriotyzmu wielu pokoleń Polaków, dla których hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna były święte i skłaniały do odwagi i poświęcenia dla wspólnej sprawy, której na imię Polska. Na widowisko złożyło się wiele elementów scenicznych. Najważniejszy z nich to oczywiście taniec i układy choreograficzne. Ich dopełnieniem i ilustracją były fragmenty archiwalnych filmów dokumentalnych z poszczególnych wydarzeń oraz fotografie ukazujące ważne postaci i wydarzenia z walk o wolność Ojczyzny. Można było zobaczyć min. powstańców, żołnierze Bitwy Warszawskiej i Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Armii Krajowej, w tym min. Inkę, rotmistrza Pileckiego i innych, o. Maksymiliana Kolbego, Janusza Korczaka i jego dzieci idące na zagładę, ks. Jerzego Popiełuszkę czy Jana Pawła II.

Przedstawiona historia obejmowała czasy zaborów, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, bitwę warszawską z 1920 roku, czasy II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, powojennych losów żołnierzy Armii Krajowej, czasy reżimu komunistycznego, po zwycięstwo Solidarności i upadek komunizmu, którego ostatnią odsłoną było zburzenie muru berlińskiego.

Ta opowieść, poprzez obrazy i taniec, ukazała wolę walki zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków, którzy nigdy nie godzili się na niewolę i zależność od innych. Pragnienie niepodległości i chęć decydowania o swoim losie były siłą, która zdolna była pokonywać lęk, siłą, która czyniła dorosłych i młodych gotowymi do złożenia najwyższej ofiary dla przyszłych pokoleń. Na wolność przyszło czekać długo, wiele ona kosztował, ale to właśnie dzięki wysiłkom naszych przodków możemy dziś cieszyć się prawdziwą wolnością. Końcowym przesłaniem była myśl o tym, że wolność to dar, o który należy dbać, który – jak ukazuje nasza historia – łatwo jest stracić. Dlatego od nas zależy jej przyszłość i przyszłość naszej Ojczyzny.

Końcowym akcentem widowiska było wspólne odśpiewani Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób autorzy, tancerze i widzowie uczcili pamięć o bohaterach poświęcających swoje życie dla wolnej Ojczyzny.

W widowisku taneczno-muzycznym „Póki my żyjemy” wystąpiły grupy z pracowni tańca nowoczesnego Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki: Promyki, Nocturn, Modus oraz goście, wśród których byli bolesławieccy seniorzy, w sumie blisko 80 osób. Instruktor pracowni: Halina Bałacka-Kłak. Choreografia: Halina Bałacka-Kłak. Montaż dźwięku, obrazu i oświetlenia: Piotr Gnyszka. Kostiumy: Eugenia Janeczek, Dorota Raczyńska. Słowa uznania i wdzięczności należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego dzieła. W szczególny sposób autorom i tancerzom.

Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama