NIEDZIELA legnicka

legnica

W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej
Początek września każdego roku, przynosi wspomnienie bolesnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W bieżącym roku jest to już 80 rocznica.

 

Uczczenie rocznicy w Legnicy

To wydarzenie jest upamiętnianie na wiele różnych sposobów w poszczególnych miejscowościach. W Legnicy, w niedzielę, 1 września, w katedrze, o godz. 10.00 biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, odprawi Mszę św. w intencji ofiar wojny.

Dzień później, na legnickim Cmentarzu Komunalnym przy ul, Wrocławskiej, o godz. 14.15, rozpoczną się miejskie uroczystości związane z rocznicą. W wydarzeniu tym biorą udział liczne poczty sztandarowe, harcerze, młodzież klas mundurowych, organizacje kombatanckie, przedstawiciele władz samorządowych miasta oraz służb mundurowych, przedstawiciele mniejszości narodowych, organizacji i stowarzyszeń, środowisk młodzieżowych i lokalna społeczność.

Wydarzenie ma miejsce przy kaplicy cmentarnej, przy której znajdują się symboliczne mogiły ofiar wojny, pamiątkowe tablice oraz urna z prochami więźniów obozu Gross-Rosen (Rogoźnica). W tym miejscu, delegacje uczestników spotkania, składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze. Obecni zaś duchowni, reprezentujący różne Kościoły, odmawiają modlitwy w intencji Ojczyzny i zachowania pokoju na świecie.

 

Związek Legnicy z Gross-Rosen

Wspomniana obecność na cmentarzu urny z prochami więźniów obozu Gross-Rosen, nawiązuje do faktu, iż w początkowej fazie istnienia obozu, przywożono tu do spalenia, w istniejącym przy kaplicy krematorium, ciała zabitych więźniów. Informuje o tym okolicznościowa tablica: „W piecach tego krematorium w latach 1941-43 spalono 3611 więźniów różnej narodowości zamordowanych przez hitlerowskich ludobójców w obozie Gross-Rosen...”.

Obóz położony między Jaworem a Strzegomiem, z chwilą ustanowienia diecezji legnickiej, znalazł się na jej terenie do roku 2004, do chwili wyodrębnienia diecezji świdnickiej. Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, podjął wtedy decyzję, by każdego roku, w pierwszą niedzielę września, odprawiana była okolicznościowa Msza św., której tradycja sięga 1980 r. Zwyczaj ten jest podtrzymywany także w diecezji świdnickiej przez biskupa Ignacego Deca.

- Również w bieżącym roku, 1 września, w południe, na terenie obozu, odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary II Wojny Światowej – mówi Andrzej Gwiazda zastępca dyrektora Muzeum – Jest okazja do upamiętnienia byłych więźniów, środowiska kombatantów, a także harcerskich. Uroczystości odbywają się z udziałem władz państwowych, samorządowych, oświatowych i wielu innych. Składają się na nie okolicznościowe wystąpienia, Msza św. która jest odprawiana przez księdza biskupa Ignacego Deca, Apel Pamięci podejmowany przez harcerzy, złożenie wieńców przed pomnikiem, a całość kończy się zaproszeniem do odwiedzenia naszego muzeum, składającego się z wystaw stałych i czasowych – dodaje dyrektor, zapraszając do udziału w tej uroczystości.

 

Męczennicy obozu

Odwiedzając Muzeum, warto zatrzymać się przy widocznym z daleka pomniku, poświęconym pamięci michality bł. ks. Władysława Błądzińskiego CSMA, który został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, w gronie 108 męczenników. Ks. Władysław był jednym z 17. duchownych, którzy jako więźniowie ponieśli śmierć w tym obozie. O nich, jak i innych więźniach, w tym m.in. hm Naczelniku Szarych Szeregów Florianie Marciniaku który też zginął w tym obozie, przypominają okolicznościowe tablice przy tzw. Ścianie śmierci.

 

Niech przeżywana tegoroczna rocznica, będzie okazją do pamięci modlitewnej o wszystkich ofiarach wojen.

 

Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski

Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama