Uroczystość Patronów Diecezji

W dniu 29 czerwca, obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Apostołów Piotra i Pawła, którzy są Głównymi Patronami naszej Diecezji. W tą Uroczystość, została odprawiona w legnickiej katedrze Msza św., pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Wśród koncelebransów byli m.in.: biskup senior Stefan Cichy, pracownicy kurii, Caritas, proboszczowie legnickich parafii, księża z terenu diecezji, oraz przełożeni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego.

Wśród uczestników liturgii, znaleźli się m.in.: Siostry zakonne, przedstawiciele Bractwa św. Józefa, czy też uczestnicy Wakacyjnego Obozu Powołaniowego zorganizowanego przez legnickie Seminarium.

- Uroczystość odpustowa, Patronów, tych którzy są dla nas wzorem i wstawiennikami i orędownikami, taka uroczystość, to czas specjalnego daru, by słuchać i Słowa Bożego i wpatrywać się w te postaci, które są nam przedstawiane jako nasi Patronowie. To także czas modlitwy, czyli wołania o interwencję Pana Boga w nasze życie, by przebiegało ono nie według naszych koncepcji i planów, ale żeby Bóg się ukazał ze swoim zamysłem, ze swoimi planami w każdym z nas, mocniejszy od nas – mówił Biskup legnicki w wygłoszonej homilii.

- Bądźmy dziś w tej uroczystości tak, byśmy wołali do Pana Boga, na wzór Apostołów; uchroń mnie Panie Boże od mojej koncepcji i pozwól abym przyjął to, co Ty mi przygotowałeś – życzył Kaznodzieja uczestnikom.

Przypomnijmy, że z chwilą utworzenia 25 marca 1992 r. diecezji legnickiej, jej patronami stali się patronowie świątyni, która została ustanowiona kościołem katedralnym. W wypadku Legnicy, katedrą stał się pochodzący z XIV w. kościół mający za patronów św. Piotra i Pawła.