NIEDZIELA legnicka

legnica

Uroczysta inauguracja w szkole katolickiej w Polkowicach
W niedzielę, 22 września 2019 r., od Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Barbary, rozpoczęła się uroczysta inauguracja Roku szkolnego 2019/20, w Katolickiej Publicznej Szkole w Polkowicach. Uroczystości przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.

 

Msza św., zgromadziła uczniów szkoły, ich rodziców i rodziny, pierwszych absolwentów, a także władze miasta, samorządowców, dobrodziejów i sponsorów, grono pedagogiczne i tych wszystkich, którym szkoła jest bliska.

 

Księdza Biskupa, wszystkich przybyłych gości, powitał proboszcz parafii ks. dr Jarosław Święcicki, wyrażając także radość z obecności długoletniego proboszcza, a obecnie seniora ks. prał. dr Ludwika Kośmidka.

 

Modlitwa dziękczynna

Biskup Marek Mendyk, zaczął od złożenia gratulacji skierowanych na ręce obecnego proboszcza i dyrektora szkoły Tomasza Biruta, za możliwość obejrzenia nowej części szkoły, która została poświęcona w maju br., oraz wszystkim, dzięki którym ona powstała i została wyposażona.

 

W homilii, nawiązując do odczytywanej tego dnia Ewangelii, zwrócił uwagę na słowa: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie” (Łk16,10).

Wyjaśnił żeby nie czekać na jakieś wielkie wydarzenia w życiu, ale każdego dnia dopilnować zwykłych codziennych spraw. - Z małych, codziennych spraw, składa się całe nasze „wielkie” życie. Kiedy będziemy je wykonywać z miłością, wiernie, kiedy będziemy w nich uczciwi i rzetelni, to to wszystko sprawi, że będziemy gotowi do podjęcia i innych rzeczy, wielkich. Trzeba nam być więc wiernym, w małych codziennych obowiązkach, aby przez to, podobać się Bogu. Do takiej wierności, wychowuje nas i uczy szkoła którą sobie wybraliście. To miejsce, w której uczeń i mistrz, są dla siebie nawzajem. Gdzie nauczyciel przypomina uczniowi kim on jest, w jakim kierunku idzie i na czym warto budować dom swojego życia. Życzę wam, aby kolejny rok szkolny owocował wiernością w codziennych sprawach. Życzę uczniom, by nie bali się ryzykować podjęcia wierności w tych codziennych obowiązkach, choćby czasem wydawało się że są one najtrudniejsze. Życzę nauczycielom-mistrzom, by byli szczęśliwi że nauczyli swe dzieci cieszyć się drobnymi sprawami – mówił biskup Marek Mendyk.

 

W oprawę liturgiczną Mszy św., zaangażowali się obok Służby Liturgicznej i grup parafialnych, także przedstawiciele szkoły. Można było ich dostrzec podczas liturgii Słowa, składania darów ofiarnych czy też w służbie muzycznej.

 

Szkolna akademia

Po Mszy św. i pierwszych podziękowaniach, wszyscy uczestnicy przenieśli się na plac szkolny. Tam miała miejsce druga część uroczystości, w której uczniowie oraz pedagodzy zaprezentowali swoją szkołę. Całość zakończyła się koncertem muzycznym chóru dzieci i młodzieży, którzy brali wcześniej udział w specjalnych warsztatach muzycznych, pod kierunkiem Roberta Cudzicha. Była to okazja do podziękowań, kierowanych pod adresem wszystkich którzy przyczynili się i dalej przyczyniają do powstania i działalności szkoły.

 

„Od pomysłu, do przemysłu”

- Najpierw Mieliśmy Stowarzyszenie „Pro familia’, ukierunkowane na formację małżeństw i rodzin i właśnie w tym środowisku, w roku 2013, zrodził się pomysł na powołanie do życia przedszkola i szkoły. Rok później podjęliśmy pierwsze starania, aby powołać Fundację która została zarejestrowana jako Fundacja św. Michała, a w 2015 roku, otworzyliśmy pierwsze oddziały przedszkola i gimnazjum – mówi o początkach szkoły proboszcz ks. Jarosław Święcicki.

 

Pierwsza siedziba mieściła się w domu parafialnym. Wiadomo było, że z czasem, dom ten będzie niewystarczający. - Dlatego od razu przystąpiliśmy do planu i projektu rozbudowy obecnego obiektu. Z budową ruszyliśmy dwa lata temu, trwała ona półtora roku, a dziś, dysponujemy już tą nową częścią. To odpowiedź na oczekiwania rodzin katolickich i środowiska polkowickiego. Skoro zaczynaliśmy od przedszkola katolickiego, naturalnym był pomysł kontynuowania tej działalności na dalszych poziomach. Ta uroczystość, pomyślana została jako forma podziękowania wszystkim sponsorom, w szerszym zaś znaczeniu całej parafii, bo to przede wszystkim jest dzieło i wysiłek organizacyjny i finansowy naszej parafii. Chcemy więc podziękować Radzie Parafialnej, sponsorom indywidualnym, przedsiębiorcom i wszystkim zaangażowanym w budowę – dodaje ks. Święcicki.

 

Jaka jest polkowicka Katolicka Szkoła?

- Nasza szkoła, funkcjonuje od pięciu lat. W pierwszym roku zaczynało naukę 24 uczniów. W drugim 56. w trzecim 78, a w ubiegłym roku 146. Obecnie, kiedy opuściły nas 2 roczniki, w klasach od I-VIII mamy 128 osób – przedstawia szkołę jej dyrektor Tomasz Birut. - Mamy w naszych murach także przedszkole, które funkcjonuje jako osobna instytucja. Są w nim III grupy. Łącznie jest to 58. dzieci. Ponadto prowadzimy jedną klasę licealną, gdzie na razie mamy 7 uczniów.

 

Uczniowie i 30. osobowa kadra pedagogiczna, korzystają z nowych, dobrze wyposażonych sal lekcyjnych i zaplecza. Klasy są zazwyczaj 14-17 osobowe. Mniejsze klasy, dają nauczycielom lepszy kontakt i oddziaływanie na uczniów. Większość uczniów pochodzi z Polkowic, ale nie brakuje ich też z okolicznych miejscowości.

 

Kiedy oprowadzani po szkole odwiedzamy kilka klas, widzimy że dzieci mają swoje stroje szkolne. - Tak, u nas dzieci chodzą w mundurkach, ponieważ strój zobowiązuje. Jest zupełnie inny kontakt z osobą która jest w stroju szkolnym, niż z osobą, która takiego stroju nie nosi – wyjaśnia dyrektor Tomasz.

 

Co odróżnia tą szkołę ?

- Wartości które propagujemy - odpowiada Dyrektor – Zachowując Społeczną Naukę Kościoła zwracamy uwagę na dobro, prawdę, piękno w życiu człowieka i społeczności. Na tych podstawowych wartościach opieramy naszą działalność. To pewnie też sprawia, że rodzice przyprowadzają do naszej szkoły swoje dzieci. Rodzice chyba coraz bardziej uświadamiają sobie, jak ważnym jest dobre wychowanie, a także stworzenie dzieciom bezpiecznych warunków w okresie nauki. I to są zazwyczaj główne ich motywy którymi się kierują.

 

Kiedy pytamy o plany na przyszłość, Dyrektor podkreśla, że na razie, w tym nowym miejscu, szkoła rozwija się od strony organizacyjnej. Budynek szkolny, został oddany do użytku pod koniec kwietnia br. Uczniowie weszli do klas 6 maja, a poświęcenia szkoły dokonał 27 maja br. biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Na pozostałe rzeczy, takie jak np. sala gimnastyczna, przyjdzie jeszcze czas i na pewno jeszcze o tej szkole usłyszymy.

 

Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski
Artykuł w NIedzieli legnickiej nr 40/2019


Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama