Uczniowie z Wągrodna w Domu Pomocy Społecznej „Prząśnik” w Brenniku

W czwartek, 17 stycznia, klasy: Ia, IIIa oraz IVa wraz z wychowawcami i rodzicami odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Prząśnik” w Brenniku, mieszczącym w przepięknym Zespole Pałacowym. Przybyłych „gości” mieszkańcy powitali bardzo ciepło; uśmiechem i brawami.
Uczniowie przedstawili „Jasełka”, śpiewali piosenki i pieśni patriotyczne, z których wynikało, że „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz „wszyscy mieszkamy w domu ojczystym”. Refren piosenki „Przybyli ułani pod okienko” śpiewała również publiczność. Szczególnie gorąco został przyjęty program poświęcony „Dniu Babci i Dziadka”. Były nie tylko okolicznościowe wiersze i piosenki, życzenia , ale również tańce (Rock and Roll, Poleczka) , a także inscenizacja „Czerwonego Kapturka” spuentowana słowami: „Wie duży i mały, że nie ma jak to babcia z dziadkiem, z nimi świat wspaniały”.
Po oficjalnej części. dziewczynki i chłopcy odwiedzili osoby pozostające ze względu na stan zdrowia w pokojach. Te przyjęły ich z ogromnym wzruszeniem. Radosny śpiew: „Przybieżeli do Betlejem” czy „Dzisiaj w Betlejem” rozbrzmiewał na piętrach Domu. Wszystkim mieszkańcom podarowano wykonane przez siebie anioły. W czasie wizyty przekazano także pozdrowienia i życzenia od senator Doroty Czudowskiej, wraz z okolicznościową kartką i bombką choinkowąz z hasłem: „Niepodległa”. Wyjazd do Domy Pomocy zapadł w pamięci również uczniom. Oto jak wspominają go niektórzy z nich:
- W Domu Pomocy Społecznej ”Prząśnik” byłem po raz pierwszy. Jego wygląd bardzo mnie zachwycił. Kiedy występowałem, miałem tremę, ale szybko mi przeszło, ponieważ zobaczyłem, że mieszkańcy oglądali nasze przedstawienie z wielkim zainteresowaniem i z uśmiechem na twarzy oraz wzruszeniem. Cieszyli się, że ich odwiedziliśmy. Niektórzy nawet śpiewali razem z nami. Poczułem wtedy, że dajemy im radość. Było to dla mnie bardzo miłe i ważne. Podobnie, gdy poszliśmy do pokoi śpiewać kolędy. Jedna Pani tak się ucieszyła z naszych odwiedzin, że ze wzruszenia płakała. Inni klaskali w rytm utworów, które śpiewaliśmy. (Paweł Hołowiak z kl. IVa)
- Przyjechaliśmy tu, aby umilić czas mieszkańcom tego domu. Mnie i mojemu bratu Piotrusiowi, bardzo spodobało się to miejsce. To wielkie szczęście, że naszymi występami mogliśmy wywołać uśmiech na twarzach ludzi starszych i że chociaż na chwilę, we wspomnieniach mogli wrócić do lat dziecięcych. Na pewno jeszcze ich odwiedzimy (Marta Serwa z kl. VIa)
- Było super. Pracownicy ciepło nas przyjęli. Ucieszyliśmy się, bo pensjonariusze się wzruszyli. Ogółem było miło. (Otylia Bucior kl. Via)
- Cieszę się że byliśmy w „Prząśniku”, ponieważ wzbudziliśmy radość w sercach tylu osób. Myślę, że wiele z nich zapomniało o swoim wieku i czuło się młodo. (Patrycja Hołowiak z kl. IIIa)
Pożegnano nas słodkim poczęstunkiem, ale również zaproszeniem na kolejne spotkanie.
Program Artystyczny przygotowały panie: Beata Rytwińska, Mirosława Rybeńska, Zofia Laszkiewicz

Tekst i foto: Zofia Laszkiewicz