Uczcili Żołnierzy Wyklętych

Od 2011 roku, dzień 1 marca, obchodzony jest, jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy za walkę o wolną Polskę zapłacili cenę własnego życia.

Legnickie Pole
W wielu miejscowościach naszego kraju, w tym na terenie naszej diecezji, odbyły się uroczystości upamiętniające tych narodowych bohaterów. Jedne z nich, ku pamięci przez lata zapomnianych bohaterów - jak się często mówi o Żołnierzach Wyklętych, odbyły się w Legnickim Polu. Tam pamięć o nich, uczczono Mszą św., której w miejscowej bazylice przewodniczył ks. Włodzimierz Gucwa, oraz spotkaniem przy „Dębach pamięci”, gdzie znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone zamordowanym przez NKWD w 1940 roku - aspirantowi Franciszkowi Iwanicy oraz Marianowi Wojciechowskiemu. Organizatorami tych uroczystości była Gmina Legnickie Pole, Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz GOKiS w Legnickim Polu.
W uroczystościach w Legnickim Polu uczestniczyli m.in. władze samorządowe, parlamentarzyści, kombatanci, Sybiracy i harcerze. Nie zawiedli także tutejsi i okoliczni mieszkańcy. Przyszło ich wielu. Byli ci, którzy dobrze pamiętają tamte czasu, ale byli także ci najmłodsi, którzy wraz z rodzicami śpiewali z dumą hymn narodowy.
- Jesteśmy tu, aby oddać cześć tym niezwykłym i odważnym ludziom– mówi pan Adam uczestnik uroczystości - O tych bohaterach nie dowiemy się z telewizji, nie przeczytamy w podręcznikach historii, gdyż w swojej walce o wolną i niepodległą ojczyznę, każdego dnia narażali swoje życie w walce konspiracyjnej, w wyniku, czego byli prześladowani, aresztowani i skazani na wieloletnie więzienie a czasami nawet na śmierć.
Po okolicznościowych przemówieniach Wójta Gminy Rafała Plezi i Starosty Legnickiego Adama Babuśki, przy asyście warty honorowej harcerzy ze stowarzyszenia Pro Mundi, oraz licznie przybyłych honorowych pocztów sztandarowych, delegacje różnych organizacji i środowisk złożyły wieńce i kwiaty.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Dziecięco – Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta, która wystąpiła z koncertem patriotycznym.

Raczkowa
Druga część uroczystości, odbyła się w niewielkiej miejscowości – Raczkowa, należącej do Gminy Legnickie Pole. Tam miejscowi strażacy z OSP, złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą, poświęconą pamięci Żołnierzy Niezłomnych z powiatu legnickiego oraz Raczkowej, a zarazem założycielom i pierwszym członkom OSP w Raczkowej.
Wraz z mieszkańcami i strażakami cześć miejscowym bohaterem oddał m.in. starosta legnicki Adam Babuśka.
- W zeszłym roku, kiedy odsłanialiśmy ten pomnik, poprosiłem was Druhny i Druhowie, abyście byli strażnikami pamięci. Nie myślałem, że tak szybko będziecie musieli stanąć przed tym egzaminem. Ale dziękuję że stanęliście i zdaliście go na piątkę. Jestem wzruszony, bo wydawało się, że już jest inny czas i nie może dzielić nas pamięć o naszych poprzednikach. Stało się nieco inaczej. Ale dzisiaj możemy już złożyć w tym godnym miejscu, pod tym pomnikiem kwiaty. I mam nadzieję ze każdego roku władze powiatu będą tu u was gościły, aby oddać cześć bohaterom – mówił Starosta legnicki.

Tekst i foto: Monika Łukaszów