Tłumne rekolekcje

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. na os. Piekary w Legnicy, przeżywa prawdziwe oblężenie. Powodem są trwające tam od niedzieli (tj. 24 marca) rekolekcje wielkopostne, które prowadzi o. Adam Szustak, znany w mediach społecznościowych dominikanin, oraz youtuber prowadzący kanał Langusta.

Przez cztery dni, w tej legnickiej parafii można było posłuchać o. Szustaka, który mówił m.in. o nawróceniu, Opatrzności Bożej różnie przez nas rozumianej, oraz o naszych relacjach z Panem Bogiem.
- W swoim życiu wiele razy słyszałem pytanie: "Czy Pan Bóg naprawdę wie, co się dzieje u mnie. Przecież modlę się, chodzę do kościoła. Dlaczego spotyka mnie to wszystko i nic mi się nie układa?". Kochani, kiedy Jezus patrzy na nas, a patrzy, to cokolwiek się teraz w tobie dzieje, On to widzi. Bez względu na stan, w jakim człowiek się znajduje, Bóg jest tym, który spogląda zawsze z miłością. Widzi wszystko i daje nam krzepę, czyli siłę. Kiedy Jezus spotyka cierpiącego człowieka, czyli każdego z nas, kiedy widzi twoje cierpienie, to jego wnętrzności, dosłownie, ściskają się z bólu - mówił rekolekcjonista.
W tych czterodniowych duchowych ćwiczeniach uczestniczyli nie tylko parafianie, ale także wierni niemalże z całego Dolnego Śląska. Niektórzy, na kilka godzin przed dodatkową konferencją dla takich osób, przychodzili do kościoła aby zając sobie miejsce. Byli też tacy, którzy mimo panującego chłodu, nauk słuchali przed kościołem, ponieważ nie zmieścili się do środka. Jak mówi proboszcz parafii ks. Roman Raczak: - Nasza świątynia jeszcze takich tłumów nie widziała. Jestem bardzo szczęśliwy, że te rekolekcje cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród wiernych. W tym roku obchodzić będziemy 30-lecie istnienia naszej parafii. Moim pragnieniem było, aby ten rok obfitował w ważne wydarzenia. Jednym z nich, jest właśnie wizyta o. Adama Szustaka. Jest to kapłan, który mówi odważnie. To nie jest taka słodka teologia, tylko prawdziwe spojrzenie na życie. Dlatego żywię nadzieję, że te rekolekcje są dobrą starawą duchową dla młodych ludzi, dla młodzieży i młodych małżeństw – mówi ksiądz proboszcz.

Warto dodać, że o. Adam Szustak raz jeszcze w tym roku odwiedzi Legnicę. W październiku będzie można go posłuchać w legnickiej Katedrze.

Tekst i foto: Monika Łukaszów