Święto osób konsekrowanych

Legnicka katedra, stała się w dniu 2 lutego 2020 r., w Święto Ofiarowania Pańskiego, miejscem dziękczynnej modlitwy, za dar życia konsekrowanego. Modlitwie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

We Mszy św. koncelebrowanej uczestniczył także legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, Przełożeni i Profesorowe Seminarium oraz Zakonnicy będący przedstawicielami zgromadzeń męskich pracujących w diecezji. Miejsca w katedrze, wypełniły natomiast siostry i bracia zakonni, będący przedstawicielami zgromadzeń i różnych form życia konsekrowanego.

Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem świec i procesją.

W homilii, Biskup legnicki nawiązując do przeżywanego święta, przypomniał że Jezus wniesiony do świątyni, „objął świątynię” jak było to zapowiedziane w Starym Testamencie, co więcej stał się świątynią. Otworzył drogę, sposób stawania się świątynią.

- Świątynia jest miejscem obecności Boga, do wnętrza serca człowieka wszedł inny zamysł, zamysł diabła, który kazał człowiekowi budować życie po swojemu, w jakiejś mierze niezależnie od Boga. Dlatego trzeba było tego Ciała, które chciało przyjąć zamysł Boga. W prawdziwej świątyni, człowiek doświadczając swojej słabości, zagubienia, zaczyna mówić Bogu „tak” niech się stanie, niech się spełnia – mówił ksiądz Biskup - Prawdziwa świątynia, to jest to miejsce, to ciało to życie gdzie spełnia się zamysł Boga, gdzie Pan staje się Jedynym Panem, nie jednym wielu, ale Jedynym i czyni to ciało znakiem, miejscem swej obecności.

Mówiąc o życiu konsekrowanym, stwierdził że konsekracja, to udostępnienie siebie Bogu. Złożył też swoje życzenia.

- Dzisiaj, w Dzień Życia Konsekrowanego, dziękuję wszystkim, którzy w tę konsekrację weszli i stale wchodzą, ją przeżywają, wypełniając czasem pochlebne zadania, ale najczęściej zwyczajne, proste, nie zawsze docenione, a to właśnie wtedy kruszy się moc diabła, a zwycięża ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan. Dziękuję wszystkim osobom konsekrowanym za to oddanie się do konsekracji i przeżywania jej w Kościele, w konkretnych wspólnotach, konkretnych, czasem niełatwych warunkach, w posłudze. Dziękuję za tą gotowość bycia światłem dla innych i narzędziem objawiania się chwały Boga. Niech ta konsekracja trwa i będzie radością dla tych którzy ja przeżywają i chwałą Boga – życzył ksiądz Biskup.

Podczas liturgii, nastąpił też moment odnowienia ślubów składanych w dniu konsekracji: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Natomiast przedstawiciele zgromadzeń zakonnych żeńskich (15 zgromadzeń) i męskich (5 zgromadzeń) pracujących w diecezji, złożyli na ręce księży biskupów swoje podziękowania.