Święto niepodległości w Nowej Wsi Legnickiej

Podobnie jak większość miejscowości naszego kraju również i mieszkańcy Nowej Wsi Legnickiej świętowali 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Była modlitwa w intencji Ojczyzny, koncert a także wykład historyczny.
Uroczystości, w tej niewielkiej miejscowości, należącej do legnickiej parafii MB Częstochowskiej, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś", odbyły się w niedzielę 10 listopada. Rozpoczęła je Msza św. w miejscowym kościele a Eucharystii w intencji Ojczyzny, przewodniczył proboszcz parafii o. Tomasz Skibiński OFM.
W homilii Ksiądz Proboszcz mówił m.in. o tym, iż każdy obywatel powinien znać historię swojej ojczyzny, jednak nie możne się na tym zatrzymać i powinien iść krok naprzód. Stawiając na początku homilii pytanie „Na ile ja, katolik w tym świecie, jestem odpowiedzialny za Ojczyznę i w jaki sposób mam budować życie społeczne?" wskazał na cnoty kardynalne, którymi powinniśmy się kierować w naszym życiu. Mówił o roztropności, męstwie, sprawiedliwości i umiarkowaniu.
Po Eucharystii wszystkich przybyłych gości, powitała prezes Stowarzyszenia Wioletta Turkiewicz i zaprosiła do uczestnictwa w dalszej części uroczystości. Uczestniczyli w nich m.in. Starosta Legnicki Adam Babuśka, Przewodniczący Rady Powiatu Aleksander Kostuń, Przewodniczący Rady Gminy Legnickie Pole Dariusz Szczerba, oraz liczna reprezentacja OSP Raczkowa, na czele z jej prezesem Tadeuszem Wierzbickim.
Zebrani w kościele odśpiewali hymn Polski i wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, w wykonaniu zespołu „Nowowianki". Wyśpiewywane słowa znanych pieśni takich jak Bogurodzica, Białe Kwiaty czy też Legiony, sprawiły, że wiele osób włączyło się we wspólny śpiew. Po koncercie wszyscy udali się na miejsce pamięci „Skwer Narodów". Tam o. Paweł Tarnowski OFM, poprowadził modlitwę w intencji tych, którzy walczyli o naszą niepodległość, a szczególnie tych, którzy zginęli w jej obronie. Zapalono znicze i złożono symboliczną wiązankę biało czerwonych kwiatów.
Druga cześć uroczystości odbyła się w świetlicy wiejskiej. Tam po ciepłej grochówce, wszyscy wysłuchali wykładu historyka dr Wacława Szetelnickiego, który przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, szczególnie te, które miały miejsce podczas 123 lat niewoli.
Warto dodać, że uroczystości w Nowej Wsi Legnickiej odbyły się pod patronatem starosty legnickiego Adama Babuśki.

Tekst i foto: Monika Łukaszów