Święto legniciej Katedry

20 września 2019 r., obchodziliśmy w naszej diecezji 678. rocznicę konsekracji kościoła katedralnego. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

W gronie uczestników, obecny był biskup senior Stefan Cichy, przełożeni i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego, legniccy proboszczowie, księża parafii katedralnej, przedstawiciele kapituły, a także Rady Parafialnej, Bractw które istnieją przy katedrze i grono wiernych.

- Gromadzimy się w katedrze w rocznicę jej konsekracji, jako ci którzy w murach chcą przeżywać swoje zjednoczenie w Imię i mocą Jezusa Chrystusa, przez słuchanie Słowa Bożego, przez sprawowanie tych świętych obrzędów, aby stawać się żywą świątynią Boga – mówił Biskup legnicki o tej uroczystości.

W homilii, ksiądz Biskup przypomniał, że kościół ten istnieje od około VIII wieków, a od 27 lat pełni rolę katedry biskupa legnickiego.

- My wszyscy jesteśmy w pisani w tę historię, która tutaj się dokonywała. Jesteśmy jej cząstką na ten czas, w którym przyszło nam żyć. Gromadzimy się w murach tej czcigodnej katedry, abyśmy umieli w duchu Jezusa Chrystusa, zgodnie z Jego Ewangelią przeżywać nasze relacje, tworzyć więzi, tak by stanowić Jego Ciało - miejsce w którym ludzie gromadzący się w jedno, oddają Bogu cześć w duchu i prawdzie – mówił Biskup legnicki.

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, swoimi początkami sięga XII wieku (pierwsza wzmianka z 1192 roku). W roku 1992, wraz z powołaniem do życia Diecezji legnickiej, został ustanowiony kościołem katedralnym. W murach świątyni, pozostaje wiele śladów jej bogatej i różnorodnej historii. Wśród nich, nie może zabraknąć wspomnienia o historycznej wizycie w jej murach, św. Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki w Polsce w 1997 r.

Relacja w nr 40/2019 NIedzieli legnickiej