NIEDZIELA legnicka

legnica

Św. Jadwiga Śląska patronką Wlenia
– Św. Jadwiga mimo posiadanego bogactwa i władzy nie straciła tego, co najważniejsze – Jezusa Chrystusa. Poddała się Słowu Bożemu i mądrości Bożej. Prośmy za jej przyczyną, byśmy umieli nie stracić w naszej wizji życia tego, co najważniejsze – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas uroczystej Mszy św., w czasie której ogłoszono św. Jadwigę patronką Wlenia.

Uroczystość rozpoczęła się przed południem w Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki od sesji Rady Miejskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów, władz wojewódzkich, władze miasta oraz zaproszeni goście.

Młodzież z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej w krótkiej prezentacji multimedialnej ukazała starania społeczności szkolnej w propagowaniu osoby i dzieła św. Jadwigi. Wśród nich na uwagę zasługuje coroczny pochód św. Jadwigi połączony z festynem, ścieżka spacerowa św. Jadwigi z zaznaczonymi miejscami, w których księżna wypoczywała podczas swoich pobytów we Wleniu, inscenizacje i konkursy poświęcone patronce.

Po zakończeniu sesji Rady Miasta została otwarta wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich poświęconych św. Jadwidze Śląskiej. Jest ona dostępna w pomieszczeniach Ośrodka Kultury.

Kolejnym momentem uroczystości było odegranie hejnału miasta Wleń, po którym wyruszył w stronę kościoła św. Mikołaja Biskupa orszak historyczny, w którym szli również zaproszeni goście i mieszkańcy miasta.

W kościele parafialnym biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przewodniczył Mszy św. w intencji mieszkańców. Podczas Eucharystii odczytano uchwałę Rady Miasta o patronacie św. Jadwigi. Natomiast dziekan ks. Krzysztof Kiełbowicz odczytał dekret Stolicy Apostolskiej nadający miastu Wleń patronat św. Jadwigi.

Po wspólnej modlitwie na terenie szkoły przygotowano festyn rodzinny, podczas którego nie zabrakło akcentów związanych z Patronką miasta. Natomiast wieczorem w kościele parafialnym odbył się spektakl „Głos serca. Słowno – muzyczna podróż przez żywot Św. Jadwigi” w wykonaniu Julietty Gonzales i Małgorzaty Zuchowicz. Uczestnicy mogli wsłuchać się w dźwięki muzyki dawnej, muzyki sakralnej pochodzącej min. ze śpiewnika głogowskiego, polskich rękopisów średniowiecznych oraz kompozycje, teksty i opowieści św. Hildegardy oraz zaczerpnięte z żywota św. Jadwigi Śląskiej. Na zakończenie odbył się koncert pt. „Historia. Pamięć. Tożsamość”, skomponowany specjalnie na tę okazję, a wykonany przez zjednoczone siły trzech wrocławskich chórów pod dyrekcją Alana Urbanka.

Warto zaznaczyć, że miasto Wleń jest mocno związane ze św. Jadwigą Śląską i jej mężem Henrykiem Brodatym. To właśnie on nadał Wleniowi prawa miejskie w 1214 roku. Księżna Jadwiga wraz z mężem ufundowała kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa. Kroniki zaznaczają, że kilkakrotnie odwiedzała Wleń i przebywała w miejscowym zamku.

Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica

Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama