Św. Jadwiga księżna, wdowa, mniszka i matka

Uroczystą Mszą św. w bazylice mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu, uczczono patronkę Dolnego Śląska, św. Jadwigę z racji jej liturgicznego wspomnienia. Uroczystości ku jej czci, odbyły się 20 października br.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. On też wygłosił homilię. - Św. Jadwiga to bardzo bogata osobowość. Osoba, która posiadała wiele zdolności. Potrafiła być osobą która w oczach ludzi niejednokrotnie przyjmowała poniżenie i upokorzenie. W ten sposób budowała tkankę wewnętrzną jedności, porozumienia, oraz troski o ubogich. Jako ta, która miała władzę nad innymi, potrafiła służyć. Jest patronką tych ziem i wzorem, który mówi co robić aby się nie zagubić. Skąd to czerpała? - pytał Biskup Legnicki
- Można powiedzieć, ze miała wiarę jednoznaczną, która pozwalała jej trwać w trudnościach przy Krzyżu Jezusa Chrystusa. Umiała te wiarę przekładać na postawy życiowe i właśnie ta postawa przyczyniła się do rodzenia dobra na tych ziemiach. Potrafiła żyć jako wdowa, która złożyła nadzieję w Panu, w znoszeniu przeciwności. Wstawiała się za wszystkimi tymi którzy potrzebowali pomocy nie tylko przez modlitwę ale też przez czyny.

Ksiądz Biskup także zachęcał: - Chciejmy być wrażliwi na to wszystko co może zniekształcać nasze myślenie czy działanie. Obyśmy na wzór św Jadwigi i innych świętych, umieć zwyciężać. Ta księżna, wdowa, mniszka, matka bolejąca nad swoim synem, jest dla nas wyzwaniem, wzorem, byśmy umieli kształtować nasze  społeczności na wzór społeczności Jezusa Chrystusa – mówił bp Zbigniew

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Legnicy, którym dyrygował pan Benedykt Ksiądzyna.
W uroczystości wzięli udział również członkowie Kapituły św. Jadwigi. Została ona ustanowiona przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, 21 października 2017 r., w Legnickim Polu, podczas uroczystości kończących obchody Roku Jadwiżańskiego.
Na zakończenie Eucharystii głos zabrał ks. Włodzimierz Gucwa, proboszcz parafii, który podziękował wszystkim za wspólną modlitwę.
W Diecezji Legnickiej 11 parafii nosi wezwanie świętej Jadwigi, m.in. w Legnicy, Złotoryi, Zgorzelcu, Gryfowie Śląskim, Lubaniu oraz Miłkowie.

Tekst i foto: Monika Łukaszów