NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Zmarł śp. ksiądz prałat Aleksander Stankiewicz


Dnia 11 lutego 2018 r. w 83. roku życia, w 56. roku kapłaństwa zmarł ks. prał. dr Aleksander Stankiewicz.
 
Urodził się 26 lutego 1935 roku w Lublinie, jako syn Piotra i Anny z d. Słabczyńskiej.
W 1947 r. wraz z rodziną przybył do Wrocławia. Maturę zdał w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym we Wrocławiu w 1953 r. Z racji obowiązującego wówczas trzyletniego nakazu pracy, został zatrudniony w Nowej Hucie i zamieszkał w hotelu robotniczym. W tym czasie, w Krakowie, poznał pracującego tam jako wikariusza ks. Karola Wojtyłę. Po roku został służbowo przeniesiony do Wrocławia.
 
W grudniu 1955 r. powołano go do Zasadniczej Służby Wojskowej, którą odbył w Poznaniu i w Krośnie Odrzańskim.
 
W 1957 r. wstąpił do WSD Wrocławiu. Po ukończeniu studiów i odbyciu formacji duchowej, dopuszczono go do święceń prezbiteratu. Przyjął je 4 listopada 1962 r. w parafii Św. Rodziny we Wrocławiu, z rąk biskupa  Wincentego Urbana. Jako kandydata do święceń, przedstawiał go ks. dr Tadeusz Rybak, ówczesny wicerektor wrocławskiego Seminarium. Święcenia odbyły się o godz. 7.00 rano, a prymicje, tego samego dnia, o godz. 11.00.
 
Pracę duszpasterską podjął w parafiach: w Głuszycy (1962-64); Żeliszowie (1964-65); Bolesławcu pw. Wniebowzięcia NMP (1965-67) a następnie w Starczówku w Dekanacie Ziębickim jako proboszcz w latach 1967-79. W 1975 r. ukończył studia licencjackie na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu i podjął dalsze studia. W kolejnych latach był proboszczem w Wierzchowicach (1979-85) i w tym okresie w 1984 r. obronił pracę doktorską.
 
Od 1985 r. został proboszczem w nowo powstałej legnickiej parafii pw. Królowej Polski. Przystąpił do dalszej budowy kościoła parafialnego, pomieszczeń duszpasterskich, tymczasowego zakwaterowania dla księży, i zaczął organizować wszystkie struktury duszpasterskie. Zaowocowało to dniem konsekracji świątyni w dniu 20 września 1997 roku.
W roku 2010 odszedł na emeryturę i został rezydentem parafii, której poświęcił 25 lat swojej pracy.
 
W listopadzie 2012 roku, obchodził w niej 50 lecie święceń w gronie parafian, rodziny i prawie 50 księży, z udziałem kard. Henryka Gulbinowicza i ówczesnego biskupa legnickiego Stefana Cichego.
- Korzenie mojego życia, tak jak korzenie każdego z nas sięgają rodziny. Dziękuję dziś za to, co mogłem w rodzinie otrzymać – życie i wiarę” – mówił wtedy Jubilat, dziękując za wszystkie wypowiedziane pod jego adresem słowa życzeń i za wspólną modlitwę.
 
W styczniu br., w wyniku pojawiającego się osłabienia, znalazł się w legnickim szpitalu. Tam, po przejściu operacji, leczenia i opieki na oddziale paliatywnym, zakończył swoją  ziemską pielgrzymkę w dniu, poświęconym NMP z Lourdes, będącym zarazem Światowym Dniem Chorego.
 
Zmarłego księdza Prałata, polecamy pamięci modlitewnej 
 
Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski, edycja legnicka Niedzieli


 
 
 
 
logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl