Środa Popielcowa w legnickiej Katedrze

- Nasze życie to stała Pascha, to przejście z niewoli samych siebie do wolności – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. rozpoczynającej Wielki Post.
 W środę popielcową w katedrze w Eucharystii uczestniczyli przełożeni i alumni seminarium duchownego oraz rzesza wiernych. W homilii biskup Kiernikowski wyjaśniał znaczenie tego czasu. – Wielki Post to wspomnienie wędrówki Izraela, a także 40 dni kuszenia Jezusa na pustyni, z którego wyszedł zwycięsko. My też przeżywamy to wszystko. To zostało nam przekazane w tajemnicy paschalnej – mówił kaznodzieja.
Ksiądz biskup wskazał też na dwa aspekty Wielkiego Postu. Jednym z nich jest post, umartwienie, pobożność pasyjna. Drugim, centralnym, jest przygotowanie siebie do przeżycia Paschy Jezusa Chrystusa i naszej. – Życie chrześcijanina to stała Pascha. Trzeba być gotowym iść jako lud Boży z niewoli siebie do wolności, którą stanowi komunia braci i sióstr w Jezusie Chrystusie. To zadanie jest trudne, wymagające zmiany sposobu myślenia – mówił Biskup legnicki.
Tekst i foto: ks. Waldemar Wesołowski

(Artykuł w wersji gazetowej, w Niedzieli nr 08/2018)