NIEDZIELA legnicka

legnica

Spotkanie ze sztuką medalierską
"Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II"

Pod takim tytułem, w legnickim Muzeum Miedzi, do końca maja, mamy okazję znów spotkać się ze sztuką medalierską, która inspirowana jest nauczaniem św. Jana Pawła II.

 

To już trzecia tego typu wystawa, która zaistniała dzięki pomysłowi z 2013 r., legniczanina Bernarda Marka Adamowicza. - Jan Paweł II traktował życie jako dar, który mocą swej wewnętrznej dynamiki, dopomina się twórczego podjęcia. Życie najpierw zostaje „dane”, później staje się zadaniem. Dopiero takie rozpoznanie życia umożliwia podjęcie go w sposób odpowiedzialny i twórczy a zarazem pozwala odkryć jego znaczenie. Taka właśnie optyka dopomina się o postawienie pytania o źródło prawdy o życiu. Otwiera na wymiar Tajemnicy. Pozwala odkrywać źródło i cel ludzkiego losu. Pomaga odpowiadać na fundamentalne pytanie: skąd przychodzę i dokąd zmierzam – mówi o tej nowej wystawie pomysłodawca.

 

Po raz trzeci, zaproszenie do wypowiedzenia się w tej formie artystycznej która jest im bardzo bliska, przyjęło prawie 50 artystów. Są przedstawicielami zarówno starszego jak i młodszego pokolenia. W prezentowanych medalach widać też pewną ewolucję na przestrzeni lat, w podejściu do tematu. Pierwsze prace prezentowane na wystawie „Mój Jan Paweł II”, miały bardzie charakter realistycznego przedstawienia postaci Papieża, obecne, prezentują szeroką gamę ikonograficznych znaków, czasem trudnych do zrozumienia na pierwszy rzut oka. Ale organizatorzy proponują też okolicznościowy katalog, z pomocą którego łatwiej jest odkryć czasami ukryte znaczenie, bądź mniej znane fragmenty papieskiego nauczania, które poruszyły autora.

Pod względem zastosowanych materiałów, dominują oczywiście medale odlewane z brązu, ale nie brakuje także nowych propozycji z drewna, szkła czy tworzywa sztucznego. Nie brakuje też zróżnicowania kształtów medali. Zapewne uwagę wielu osób przyciągną prezentacje np. w formie znanej niektórym fajerki, ukorzenionego drzewa czy licznych motywów drogi.

 

Zobaczyć można także kolekcję tzw. Medali Annualnych autorstwa Józefa Stasińskiego. Artysta, od chwili wybrania na Stolicę Piotrową naszego Rodaka, postanowił uczcić każdy rok jego pontyfikatu jako Papieża, kolejnym medalem. Awersy tych prac, prezentują wybrane wydarzenia z danego roku.

Uzupełnieniem wystawy jest odlew prawej dłoni Papieża, zrealizowany z odcisku wykonanego w 2003 roku w Watykanie przez śp. O. Józefa Górę OP, we współpracy również z prof. Stasińskim, oraz liczne sentencje z nauczania św. Jana Pawła II.

 

Zachęcamy aby podczas dni majowych, związanych także z wydarzeniami dotyczącymi życia św. Jana Pawła II, odwiedzić tą wystawę i zatrzymać się na chwilę wraz artystami, nad także nam „życiem zadanym”.

 

 

Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski
Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama