Spotkanie z rodakami

W dniach 27.06–2.07.2018 r., grupa studentów Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (KUTW) w Kamiennej Górze, złożyła wizytę w polskiej parafii katolickiej na Ukrainie, w mieście Szczerzec, Obwód Lwowski.
Była to druga wizyta. Proboszczem w niej, jest ksiądz dr Aleksander Biszko, o polskim pochodzeniu, wywodzący się z Mościsk - obecnie miejscowość graniczna.
Atmosfera, jaką stworzył ksiądz Proboszcz w tej parafii, jest iście rodzinna. Otoczył opieką Polaków starszych i schorowanych, zajmuje się młodzieżą, organizuje im wyjazdy i zajęcia przy parafii.
W czasie pierwszej wizyty przekazaliśmy dla dzieci albumy o pięknych zabytkach i krajobrazach Polski, oraz paczki żywnościowe. Urząd Miasta Kamienna Góra przekazał przybory szkolne. W roku 2017 na zaproszenie ks. Piotra Smolińskiego, proboszcza parafii Matki Boskiej Różańcowej
 w Kamiennej Górze, ksiądz Aleksander przybył do Kamiennej Góry i wygłosił rekolekcje Bożonarodzeniowe. W Kamiennej Górze żyje wielu mieszkańców z okręgu lwowskiego, dlatego było to dla nich ogromne przeżycie, mogli sobie porozmawiać i dowiedzieć się, jak obecnie żyją krewni
i znajomi, którzy tam z różnych powodów pozostali. Za pośrednictwem ks. Aleksandra obdarowaliśmy prezentami z okazji Świąt Bożego Narodzenia rodziny najbardziej potrzebujące, w liczbie ponad 40.
Obecna wizyta to wspólna Msza Św. w niedzielę, odwiedziny chorych i starszych, którzy już ze względu na stan zdrowia pozostają w domach, wspaniały festyn zorganizowany przez parafian z piękną muzyką i śpiewem. Obdarowaliśmy naszych rodaków słodyczami i innymi upominkami, oraz przekazaliśmy drobne kwoty na zakup lekarstw.
Tego rodzaju wizyta, to nie wyjazd turystyczny, gdzie grupa biega od zabytku do zabytku i pozbawiona jest kontaktu z mieszkańcami. My chłonęliśmy atmosferę i tempo życia Polaków, którzy bardzo tęsknią za Polską i nie da się tej tęsknoty niczym zastąpić. Przykre dla nas były stwierdzenia „Już nigdy nie pojadę i nie zobaczę Polski”, a z przekazu od młodych, dowiadują się, że obecna Polska to „Zachód”. Może za mało troszczymy się o tych, co tam pozostali, dobrze, że jest taki wspaniały Proboszcz i dba o nich, zna losy każdego schorowanego parafianina. Niesie im pomoc, zabiega o to, aby ich los był choć trochę radośniejszy.
W miesiącu czerwcu 2018, miasto Kamienna Góra podpisało umowę partnerską z miastem Szczerzec. Owocem tej umowy jest przyjazd młodzieży na wspólny wakacyjny pobyt w Karpaczu razem z młodzieżą z innych miast partnerskich.
Przyszłość dobrych stosunków zależy od tego, jak przygotujemy młodzież, która potem nas zastąpi.

Apolonia Lulek
Pełnomocnik Rektora ds. Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamiennej Górze