Spotkanie legnickiej grupy uczestników ŚDM w Panamie

Mimo, że od Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 22-27 stycznia 2019 odbyły się w Panamie minęło kilka tygodni, to wspomnienia wśród uczestników tego spotkania wciąż są żywe. Młodzież do dziś wspominana nie tylko spotkanie z papieżem Franciszkiem, które wywarło na nich niesamowite wrażenie, ale także spotkanie z młodzieżą z całego świata i ten jakże wyjątkowy kraj, jakim jest Panama i jej mieszkańcy.
Do Panamy na spotkanie z papieżem Franciszkiem wybrało się 19. osób w tym 3 księży. Na czele diecezjalnej delegacji stanął biskup pomocniczy Marek Mendyk, który już wcześniej brał udział w Światowych Dniach Młodzieży w Hiszpanii, Brazylii i Polsce. W ramach podsumowań ŚDM, w sobotę, 23 lutego, w legnickim Centrum Spotkań Jana Pawła II, odbyło się spotkanie legnickiej grupy uczestników ŚDM. Do Legnicy, przyjechali z różnych miejscowości, aby jeszcze raz wspólnie się spotkać i przypomnieć sobie ten wyjątkowy czas, który ze sobą spędzili na drugim końcu świata, całkiem niedawno. Była to okazja do wspomnień, podzielenia się doświadczeniem i przeżyciami tamtych dni, a także wspólnej modlitwy i planów na przyszłość. Młodzi wspominali również piękne międzynarodowe przyjaźnie, które zrodziły się podczas tych świątecznych dni w Panamie, a trwają po ich zakończeniu nadal. Niektórzy z uczestników już czynią plany na przyszłość, aby raz jeszcze wrócić do Panamy i do zaprzyjaźnionych tam osób.
Jak powiedział nam po zakończeniu spotkania bp Marek Mendyk, który wraz z młodzieżą uczestniczył w ŚDM - na ręce proboszcza parafii Sagrada Familia de Margarita w diecezji Colon, został wysłany list z podziękowaniem do wszystkich rodzin, które tak gościnnie i serdecznie przyjmowały pielgrzymów.
- Podsumowując w kilku słowach odczucia, które mi towarzyszą po ŚDM, są to na pewno: radość, wdzięczność i nadzieja – mówił bp Marek. Radość spotkana wiary i tych pięknych ludzi, którzy nas gościli. Wdzięczność Panu Bogu za ten piękny czas, wspaniały klimat i dobrą atmosferę, jaką zgotowali nie tylko gospodarze, ale wszyscy Ci, którzy przybyli na ŚDM, no i nadzieja, że to, co zostało tam zasiane, zacznie owocować. Ojciec Święty, kiedy odjeżdżał z Panamy, mówił że młodzi ludzie swoim entuzjazmem wprawili w drganie Amerykę i myślę, że młodzi ludzie tutaj w Polsce też mogliby cos takiego uczynić – mówił ksiądz Biskup.
 Podczas prowadzonych rozmów, większość z uczestników zadeklarowała swój udział w ŚDM, które za cztery lata, czyli w 2022 r. odbędą się w Lizbonie w Portugalii.

Tekst i foto: Monika Łukaszów