Spotkanie Kresowian w Białej

„Nasza Niepodległa” – te słowa towarzyszyły tegorocznym XVI już Wrześniowym Kresowianom, które w niedzielę 16 września odbyły się w Białej koło Chojnowa.
Tradycyjnie już w jedną z wrześniowym niedziel Kresowiacy ich rodziny i przyjaciele z całego Dolnego Śląska, przyjechali do Białej, aby razem się spotkać i powspominać, ale przede wszystkim, aby przekazać młodemu pokoleniu, skąd pochodzą i gdzie są ich korzenie.
Kresowiacy, jak zawsze, swoje spotkanie rozpoczęli od Mszy św., której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W homilii Ksiądz Biskup mówił m.in. „Gromadzimy się tutaj, aby nasze życie, które jest pielgrzymowaniem i zmierza do przesiedlenia, odkrywać sens tego wszystkiego. Wydarzenia, które wspominamy były bardzo trudne. Było to wyrywanie człowieka i wstawianie go w warunki nie zawsze przewidywalne. Ale to też dla nas wierzących jest historia zbawiania. W tej historii Pan Bóg działa na człowieka i pozwala, aby w nim powstawały odruchy, postawy i działania według zamysłu Boga. Ważne jest, aby nie próbować uporządkować tego świata według jakiegoś zamysłu, ideologii, która niekoniecznie służy człowiekowi. Dla nas wierzących ważne jest to, żeby poddawać się Duchowi Bożemu, Duchowi Jezusa Chrystusa i wchodząc w tego Ducha umieć żyć na tym świecie”.
W przepięknej scenerii miejscowego parku, gdzie sprawowana była Eucharystii zebrani dziękowali Panu Bogu za przeżyte lata i łaskę ocalenia. W rozmowach prowadzonych między sobą, przywołując w pamięci wspomnienia, często bardzo bolesne, sprzed ponad 75 lat, z tamtych terenów, z niejednego oka pociekła łza, ale radość bycia razem sprawiała, że mimo bolesnych wspomnień, na twarzach Kresowiaków pojawiał się uśmiech.
Po Eucharystii uczestnicy spotkania mieli okazję popróbować kuchni kresowej a także pysznych ciast przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Po degustacji kresowych potraw i wzruszających rozmowach z osobami, które doskonale pamiętają dawne czasy, przyszedł czas na część artystyczną. Tegoroczny zjazd poświęcony był 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym w repertuarze patriotycznych i kresowych pieśni na scenie zaprezentował się m.in. chór Skoranta z Chojnowa a także Zespół Żołnierzy Rezerwy ROTA ze Złotoryi. Można było także obejrzeć sztukę Moliera pt. „Szkoła mężów” w wykonaniu Członków Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury. W role bohaterów komedii wcielili się mieszkańcy Białej, na czele z Księdzem Proboszczem, który zagrał jedną z głównych ról.
Warto przypomnieć, iż pomysłodawcą Wrześniowych Kresowian był śp. ks. Krzysztof Bojko, ówczesny proboszcz parafii w Białej.
Tekst i foto: Monika Łukaszów