Pogrzeb śp. ks. Ryszarda Jerie w Gościszowie

W piątek, 17 sierpnia 2018 r., w kościele parafialnym w Gościszowie, odbyły się uroczystości pogrzebowe, zmarłego 12 sierpnia br. ks. kan. Ryszarda Jerie. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, w gronie prawie 50 prezbiterów.

Po pożegnaniu przez rodzinę, duchowieństwo, parafian i przyjaciół, trumna z jego ciałem została złożona do grobu, w parafii, w której swoją pracą duszpasterską służył Panu Bogu i ludziom przez 30 lat.

- Jesteśmy powołani do tego, żeby wejść ostatecznie w jedność Boga i pozwolić, żeby się w nas dokonało dzieło Boga przez śmierć. To wielki paradoks naszej wiary, i tylko dzięki tej wierze, że nasze życie ma wymiar większy, niż tylko to, co jest nasze ludzkie, doświadczalne, cielesne, tymczasowe, człowiek który w to uwierzy, może działać w tym świecie w sposób – w pewnym sensie - niezależny od tego świata – mówił w homilii Biskup legnicki.

- Z tego co wiem, co usłyszałem przed chwilą, mogę powiedzieć, że ks. Ryszard miał w sobie tę otwartość na działanie Pana Boga. To doświadczenie bliskości Boga, które powodowało w nim gotowość oddania się Bogu i służenia człowiekowi. Stąd ta jego życzliwość, dobroć, szeroko otwarte serce - o którym tutaj na różne sposoby słyszeliśmy - pozytywne podchodzenie do wszystkiego, co go spotykało, z pewnym dystansem, z pewnym czasem nawet humorem.

- Wierzymy, że jego starania tutaj na ziemi, wysiłki, żeby być z Chrystusem, dopełniły się. Nie tyle może i nie tylko dlatego że miał takie czy inne dobre serce, ale dlatego że wierzył w Tego, który jest jedyną mocą, który objawia moc Ojca – Jezusa Chrystusa.- mówił ksiądz Biskup.

Wśród osób żegnających ks. Ryszarda, był też senior rocznika ich święceń, ks inf. Władysław Ozimek, który przywołał słowa z zachowanego obrazka prymicyjnego. Są to słowa z Psalmu 119, „Obrałem drogę prawdy”. - My, koledzy, byliśmy dumni, że wśród nas był nasz kolega Ryszard. I że słowa które zapisał na obrazku prymicyjnym, starał się realizować. Patrząc na jego życie, jego posługę kapłańską, widzimy że te słowa potwierdzał swoim życiem – mówił ks. Ozimek - Przede wszystkim dziękujemy, że byłeś, że jesteś naszym kolegą, przyjacielem i w naszej modlitwie będziemy pamiętać, prosząc aby dobry Bóg obdarzył ciebie przebywaniem w niebie, razem z Niepokalaną – której wizerunek na obrazku prymicyjnym rozdawałeś - i wszystkimi Świętymi i bliskimi.

Dziekan dekanatu Nowogrodziec, ks. Krzysztof Słabicki, przypomniał że ks. Ryszard był ojcem duchownym dla księży z tego dekanatu przez 18 lat. - Zawsze mogliśmy na niego liczyć, zawsze z wielką życzliwością i dobrocią uczestniczył w życiu dekanatu. Dlatego chciałbym, aby dobry Bóg przyjął go do wiecznej światłości i żebyśmy się spotkali w Jego Chwale i Królestwie. Niech dobry Bóg obdarzy go radością życia wiecznego.

- Ks. Ryszardzie. Twoją posługę w tej parafii, charakteryzuje dziś entuzjazm z jakim twoi parafianie, a dziś moi, przygotowali te uroczystości pogrzebowe. Dziękuję ci za tę posługę, której błogosławione owoce mam zaszczyt oglądać. Księże Ryszardzie, proszę abyś z tym uśmiechem, z jakim mnie przywitałeś przed rokiem, kiedy poznawaliśmy się bliżej, żebyś za nami orędował u Boga - dziękował obecny proboszcz ks. Janusz Wilk.

Po obrzędach ostatniego pożegnania, trumna, przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Nowogrodźca, przy bardzo licznym udziale parafian, została przeniesiona do grobu i tam do niego złożona.

Dzień wcześniej, 16 sierpnia, miała miejsce eksporta do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gościszowie, a po niej Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Marka Mendyka. Po niej, uczestniczący w liturgii i wszyscy chętni, mieli okazję zatrzymać się na czuwaniu modlitewnym przy Zmarłym.

Zmarłego ks. Ryszarda, polecamy dalszej pamięci modlitewnej.