Służba Liturgiczna z pielgrzymką u św. Jacka

Ostatnia sobota września (28 IX 2019 r.), stała się czasem pierwszej Diecezjalnej Pielgrzymki Służby Liturgicznej do sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Ministranci związani ze służbą przy ołtarzu, zostali zaproszeni przez organizatorów do miejsca Wydarzenia Eucharystycznego.

Dzień skupienia został przygotowany przez niedawno powołany do życia przez Biskupa legnickiego, Diecezjalny Zespół Duszpasterstwa Służby Liturgicznej. Stojącemu na czele tego Zespołu ks. Mateuszowi Ryckowi, szczególnie zależało na tym, aby w spotkaniu wzięli udział jeśli nie wszyscy, to chociaż ci ministranci którzy pełnią w zespołach parafialnych funkcję „prezesa ministrantów”. Dzięki temu, mieliby okazję przekazać informacje pozostałym członkom służby liturgicznej i zachęcić do udziału w kolejnych spotkaniach formacyjnych i planowanych wydarzeniach sportowych.

Na to pierwsze zaproszenie, odpowiedziało około 20 parafii (z 235 parafii w diecezji), skąd przybyło prawie 150 ministrantów ze swoimi duszpasterzami. We Mszy św. wzięli także udział m.in.: ks. dr Piotr Kot rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji i ks. Robert Serafin dyrektor Caritas diecezjalnej. Całość spotkania animowali księża: ks. Mateusz Rycek, ks. Paweł Adres oraz ks. Piotr Kulpa.

Uczestnicy mieli okazję nie tylko spotkać się w takiej większej grupie ministranckiej, ale także wysłuchać konferencji pt. „Służę tym darem, jaki od Boga otrzymałem” którą poprowadził dk. Adam Bogdała, usłyszeć historię kościoła do którego przybyli i „Wydarzenia Eucharystycznego” (przedstawił je ks. Paweł Adres), a także przygotować się do sprawowanej Eucharystii przez Sakrament Pokuty i Pojednania, a także praktyczny pokaz przygotowania do niej asysty z pomocą kleryków naszego Seminarium Duchownego. Nie zabrakło też wywiadów dla diecezjalnego Radia Plus Legnica.

Zadeklarowano także, że takie spotkania Służby Liturgicznej, w ostatnią sobotę miesiąca września, wpiszą się na stałe w wydarzenia naszej diecezji. Aktualne informacje, można śledzić na stronie www.facebook.com/ministrancilegnica